Zespół de Quervaina

leczenie zespołu de Quervaina

Choroby w obrębie dłoni powodują uciążliwe dolegliwości. Jednym z nich jest zespół de Quervaina, w którym dochodzi do ograniczenia ruchomości kciuka i nadgarstka. Pojawia się ból dłoni przy kciuku, ograniczenie ruchomości, co generuje problem z wykonywaniem codziennych czynności. Schorzenie może występować samoistnie lub współtowarzyszyć z innymi, np. z zespołem cieśni nadgarstka czy łokciem tenisisty. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat tej jednostki chorobowej i dowiedz się, jakie metody leczenia oferujemy w The Pain Clinic w Warszawie.

Zespół de Quervaina – co to za choroba?

Zespół de Quervaina jest jednostką chorobową z grupy entezopatii. To zapalenie ścięgien nadgarstka pierwszego przedziału prostowników ścięgna prostownika krótkiego oraz ścięgna mięśnia odwodziciela długiego kciuka. Statystycznie na rozwój schorzenia narażone są szczególnie kobiety między 30, a 50 rokiem życia – zespół Quervaina potocznie określany jest kciuk matki lub kciuk stolarza, ponieważ częstymi przyczynami są podnoszenie dziecka, karmienie w nieergonomicznej pozycji czy wykonywanie wielokrotnie podobnych ruchów. Choroba dotyczy również osób wykonujących powtarzalne ruchy zginania, prostowania kciuka i nadgarstka – muzyków, budowlańców, fryzjerów, informatyków oraz wiele innych zawodów. Obecnie objawy zespołu de Quervaina coraz powszechniej spotyka się również u młodych osób, które przeciążają ścięgna kciuka nadmiernie używając smartfonów.

Choroba de Quervaina – objawy

Dominującym objawem schorzenia jest uporczywy ból kciuka i nadgarstka. Przy ruchach kciuka może dochodzić do przeskakiwania uwięźniętych ścięgien. Dolegliwości przybierają wtedy przewlekły charakter. W zaawansowanym stadium schorzenia ból promieniuje do przedramienia lub w kierunku barku. Nasila się w momencie odchylania nadgarstka, zaciskania dłoni w pięść, chwytania przedmiotów oraz podczas przywodzenia palca. Skóra w obrębie kciuka jest zaczerwieniona, pojawia się obrzęk i objawy zapalenia kciuka. Pacjenci odczuwają również subiektywne wrażenie osłabienia mięśni ręki. Bagatelizowanie przypadłości skutkuje powstawaniem mikrourazów ścięgien mięśni kciuka oraz włóknienie pochewek ścięgnistych, co powoduje przewlekłe suche zapalenie pochewek ścięgien mięśni w obrębie ręki i nadgarstka. W skrajnych przypadkach może dojść do zaniku mięśni w obrębie dłoni i przedramienia.

zespół de Quervaina warszawa

Przyczyny zespołu de Quervaina

Badania naukowe nie wskazują jednoznacznej przyczyny rozwoju zespołu de Quervaina. Wiadomo jednak, że powstaje on w wyniku patologicznego zwężenia tunelu, w którym biegną ścięgna odwodzicieli mięśni kciuka – mięśnia prostownika krótkiego kciuka oraz mięśnia odwodziciela długiego kciuka. W efekcie tego w pochewkach ścięgnistych – strukturach otaczających ścięgna w miejscach ich bezpośredniego kontaktu z kością – pojawia się przewlekłe zapalenie. Patologiczne zmiany powodują ból nadgarstka i kciuka. Schorzenie powstaje przy powtarzalnych ruchach ręki. Inne przyczyny zespołu de Quervaina to urazy okolicy nadgarstka np. złamanie kości łódeczkowatej. Choroba może pojawić się również wyniku chorób o podłożu reumatycznym – najczęstszą jest reumatoidalne zapalenie stawów.

Jak zdiagnozować chorobę de Quervaina?

Istotnym elementem leczenia przypadłości jest właściwa diagnostyka różnicowa, którą powinien zapoczątkować dokładny wywiad medyczny. Przy podejrzeniu problemów z kciukiem, warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza ortopedy. Specjalista oceni ruchomość kciuka oraz sprawdzi napięcie struktur ścięgnistych. Przydatnym testem funkcjonalnym ułatwiającym rozpoznanie zespołu de quervaina jest test Muckarda. Badanie polega na złączeniu wszystkich palców oraz zgięciu dłoni w kierunku małego palca. Kolejną metodą wykrywającą schorzenie, jest próba Finkelsteina. Pacjent zgina kciuk w kierunku wnętrza dłoni, a pozostałymi palcami obejmuje go i odgina dłoń w stronę małego palca (łokciowe odchylenie nadgarstka). Pojawiający się ból w okolicy wyrostka rylcowatego kości promieniowej oznacza wynik dodatni. Objaw ten może sugerować również zmiany zwyrodnieniowe, dlatego dla potwierdzenia diagnozy zwykle wykonuje się USG lub RTG, które szczegółowo uwidaczniają kondycję zajętych struktur.

Leczenie zespołu de Quervaina

Leczenie zespołu de Quervaina zawsze dostosowane jest do stopnia zaawansowania choroby. Może polegać na leczeniu zachowawczym (leki przeciwzapalne, unieruchomienie, fizjoterapia) lub podaniu odpowiedniego środka przeciwzapalnego w formie iniekcji w znieczuleniu miejscowym.

leczenie zespołu de Quervaina warszawa

Rehabilitacja w zespole de Quervaina

Kluczową rolę w leczeniu zachowawczym pełni fizjoterapia. Wczesna rehabilitacja ma bardzo dużą skuteczność w łagodzeniu objawów zespołu Quervaina. Metody nakierowane są głównie na terapię tkanek miękkich, terapię mięśniowo-powięziową oraz likwidację punktów spustowych znajdujących w okolicy przedramienia i w obrębie nadgarstka. Równie istotnym elementem są ćwiczenia rozciągające mięśnie kończyny górnej, m.in. ćwiczenia bierne, oporowe kciuka i ręki oraz treningi funkcjonalne dłoni. Działania te mają na celu odtworzenie naturalnej ruchomości tkanek.

Ważnym elementem w postępowaniu zachowawczym, jest konieczność wprowadzenia modyfikacji tych czynności, które wywołują ból. Niestety zapalenie pochewek ścięgnistych kciuka ma dużą tendencję do nawrotów w sytuacji, gdy leczenie nie zostanie powiązane ze zmianą nawyków.

Zapalenie ścięgna kciuka – ile trwa leczenie?

Trudno jednoznacznie określić czas trwania powrotu do sprawności w chorobie de Quervaina. Jeśli leczenie zostanie wdrożone w początkowej fazie choroby i nie dojdzie jeszcze do zmian strukturalnych już po kilku tygodniach pacjenci odczuwają wyraźną ulgę i zmniejszenie dolegliwości, jakie powoduje zapalenie pochewki ścięgien kciuka. W przypadku zaawansowanego stanu powrót do sprawności może być znacznie dłuższy. Po zdiagnozowaniu choroby oraz przebytym leczeniu często konieczna jest zmiana trybu życia i codziennych nawyków. Przede wszystkim należy unikać wielu powtarzających się ruchów nadgarstka i kciuka oraz podnoszenia ciężkich przedmiotów. Konieczne jest przestrzeganie zaleceń oraz współpraca z lekarzem i fizjoterapeutą.

Ile kosztuje leczenie zespołu de Quervaina w The Pain Clinic?

Koszty leczenia uzależnione są od stopnia zaawansowania zmian. Lekarz lub fizjoterapeuta na podstawie badania Pacjenta jest w stanie określić szacunkowy czas powrotu do pełni sprawności. Konsultacja ortopedyczna wraz z badaniem USG to koszt ok. 300 zł, cena iniekcji to 200-300zł, natomiast rehabilitacja ortopedycznej to 170 zł.

koszt leczenia zespołu de Quervaina warszawa

Odczuwasz uporczywy ból nadgarstka od strony kciuka, który nasila się podczas zginania dłoni w pięść i chwytania przedmiotów? Objawy mogą wskazywać na zapalenie ścięgien nadgarstka. Nie czekaj, aż dolegliwości przybiorą na sile i spowodują trwałe unieruchomienie ręki. Zgłoś się do The Pain Clinic. Specjaliści zdiagnozują przyczynę problemu i zaproponują odpowiedni program leczenia.

Rezerwacja wizyty online