Zespół cieśni nadgarstka – objawy.

Zespół cieśni nadgarstka – objawy. Jak zdiagnozować schorzenie?

Zespół cieśni nadgarstka to obecnie jedna z najczęściej występujących neuropatii w obrębie kończyny górnej. Choroba ze względu na dolegliwości bólowe i ograniczenie sprawności znacząco utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Jakie objawy świadczą o chorobie oraz jak ją zdiagnozować?

Zespół cieśni nadgarstka – objawy

Zaburzenia kompresji nerwu pośrodkowego w obrębie kanału nadgarstka powodują szereg objawów. Na początku są one krótkotrwałe i mają charakter przemijający. W zaawansowanym etapie choroby dolegliwości bólowe stają się intensywniejsze i pojawiają się zarówno w spoczynku (w nocy) oraz podczas ruchu. Najczęściej rozpoczynają się w okolicy nadgarstka, promieniując do dłoni przez śródręcze i palce. Wśród charakterystycznych symptomów zespołu cieśni nadgarstka wyróżnia się:

  • parestezje (uczucie mrowienia, drętwienia, “prądów”) w obrębie I,II i III palca,
  • bóle nadgarstka i sztywność palców,
  • osłabienie siły mięśniowej – problemy z zaciśnięciem dłoni w pięść, wypadanie przedmiotów z ręki,
  • utrudnione wykonywanie precyzyjnych czynności – np. obieranie ziemniaków, szycie,
  • zanik mięśni kłębu kciuka, utrata czucia w obrębie palców.

Zespół cieśni nadgarstka – diagnostyka

Podstawą skutecznego leczenia jest dokładne zdiagnozowanie problemu. Dlatego osoby, które zaobserwowały u siebie objawy mogące świadczyć o zespole cieśni nadgarstka powinny jak najszybciej udać się do lekarza (ortopedy, neurologa) lub fizjoterapeuty. Pierwszy etap diagnostyki rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem pozwalającym ustalić charakter objawów, ich lokalizację, nasilenie i zmienność. Następnie specjalista przeprowadza badanie fizykalne złożone z tzw. testów prowokacyjnych, które potwierdzą bądź wykluczą chorobę. Wśród nich wyróżniamy:

  • test Phalena – polega na uniesieniu zgiętych rąk w stawie łokciowym i maksymalnym wyciągnięciu nadgarstków, tak by połączyć je częściami grzbietowymi. O wyniku dodatnim świadczy mrowienie i drętwienie dłoni oraz palca I-III
  • test Tinela polega na opukiwaniu przez badającego pnia nerwu na wysokości fałdu zgięciowego przy ustabilizowanej pozycji pacjenta. W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych mamy do czynienia z dodatnim objawem Tinela świadczącym o zespole cieśni nadgarstka.

Do potwierdzenia schorzenia pomocna jest również diagnostyka obrazowa. Dodatkowe badania pozwalają precyzyjnie odróżnić zespół cieśni nadgarstka od innych schorzeń, które powodują podobne objawy. Specjalista może zlecić badanie przewodnictwa nerwowego wraz z elektromiografią (ENG/EMG), USG lub rezonans magnetyczny.

Zespół cieśni nadgarstka – leczenie

Sposób leczenia zależy w głównej mierze od stopnia zaawansowania choroby. Początkowo stosuje się leczenie farmakologiczne w postaci preparatów doustnych oraz miejscowych o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Istotną rolę odgrywa fizjoterapia – terapia manualna, masaż, neuromobilizacje nerwu pośrodkowego oraz ćwiczenia stabilizacyjne, które w wielu przypadkach pozwalają całkowicie wyeliminować objawy i przywrócić pełną sprawność funkcjonalną kończyny. Kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów i zmiany są zbyt duże, lekarz może zaproponować leczenie inwazyjne.

Wczesne wykrycie zespołu cieśni nadgarstka i wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwala pozbyć się dolegliwości. Dlatego jeśli podejrzewamy u siebie problem, nie zwlekajmy i jak najszybciej udajmy się specjalisty. Odłożenie tego w czasie może skutkować nieodwracalnymi zmianami.

Zachęcamy do wizyt konsultacyjnych w klinice rehabilitacyjno-ortopedycznej The Pain Clinic. Pracują tutaj doświadczeni ortopedzi i fizjoterapeuci, którzy dokładnie diagnozują problem i wdrażają skuteczne metody leczenia.

PODZIEL SIĘ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn

Rezerwacja wizyty

Wybierz typ wizyty:
Wybierz specjalistę:
Wybierz termin:*
Imię i nazwisko:*
Adres e-mail:*
Numer telefonu:*

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu