usg stawu skokowego

usg kostki

Staw skokowy ze względu na skomplikowaną budowę jest narażony na wiele urazów i kontuzji. Brak konsultacji lekarskiej w takiej sytuacji może skutkować nawracającym bólem czy nawet koniecznością interwencji chirurgicznej. Istotnym elementem diagnostyki jest ultrasonografia. To szybkie i nieinwazyjne narzędzie badawcze umożliwiające ocenę wszelkich patologii stawu skokowego i stopy. Pozwala w szybkim czasie ustalić przyczynę bólu oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.

W The Pain Clinic oferujemy kompleksowe badanie ultrasonograficzne struktur stawu skokowego i stopy. USG jest przeprowadzane przez doświadczonych specjalistów w dziedzinie ortopedii. Podczas wizyty pacjent otrzymuje dokładny opis i szczegółowe rekomendacje dotyczące dalszego postępowania.

usg stawu skokowego warszawa

Jak przebiega USG stawu skokowego w naszej klinice?

Lekarz po uprzednim zebraniu wywiadu i zapoznaniu się z dolegliwościami zgłaszanymi przez pacjenta nakłada na badaną okolicę warstwę żelu, który ma za zadanie ułatwić przenikanie fal ultradźwiękowych. Następnie specjalista przykłada głowicę w obrębie stawu skokowego lub stopy – obraz tkanek z wnętrza ciała generowany jest na ekranie monitora. W USG stawu skokowego i stopy, w zależności od obszaru badania oraz zgłaszanych dolegliwości, ocenie podlegają następujące struktury:

  • staw skokowo-goleniowy oraz staw skokowo-piętowo-łódkowy (skokowy dolny),
  • powierzchnie kostne i stawowe,
  • ścięgna mięśni strzałkowych, zginaczy i prostowników wraz z ich pochewkami,
  • aparat więzadłowy i błona maziowa stawów,
  • rozcięgno podeszwowe,
  • ścięgno Achillesa.

Ponadto bardzo ważnym elementem USG jest badanie dynamiczne, podczas którego lekarz ocenia ruchomość czynna i bierna ścięgien, więzadeł oraz kości względem siebie. Cała procedura trwa zaledwie kilkanaście minut. Po badaniu lekarz sporządza dokładny opis, do którego załącza zdjęcia i wydaje go pacjentowi. USG stawu skokowego nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że założony w tej okolicy gips lub opatrunek uniemożliwiają przeprowadzenie diagnostyki. Procedurę ultrasonograficzną wykluczają również rozległe rany i owrzodzenia w obrębie kostki i stopy.

Na jakie urazy narażony jest staw skokowy?

Urazy stawu skokowego mogą wystąpić u każdego. W dużej mierze wynika to z pełnionej funkcji podporowej oraz przenoszonych przy tym obciążeń. Wystarczy chwila nieuwagi i nawet w niegroźnych okolicznościach dochodzi do uszkodzenia więzadeł, torebki stawowej lub kości. Najczęstszą kontuzją, z którą spotykamy się w codziennej praktyce jest skręcenie stawu skokowego. To uraz torebki stawowej i wzmacniających ją więzadeł, które w zależności od stopnia dysfunkcji mogą ulec naciągnięciu, naderwaniu bądź rozerwaniu. Następstwem tych zmian może być niestabilność stawu, czyli jego nadmierna ruchomość w stosunku do stanu fizjologicznego. Powszechnie dochodzi także do zwichnięcia stawu skokowego. Wówczas mamy do czynienia z przemieszczeniem się kości względem siebie oraz rozerwaniem torebki stawowej. Kolejnym typem uszkodzenia jest złamanie, które najczęściej dotyczy kostek goleni (bocznej lub przyśrodkowej). W każdym przypadku konieczne jest wdrożenie diagnostyki i leczenia.

Kiedy należy wykonać USG stawu skokowego

Za pomocą USG można ocenić stan mięśni, ścięgien, chrząstek, więzadeł, a także okolicznych nerwów obwodowych, które wspólnie budują staw skokowy i stopę. W badaniu widoczne są również objawy toczącego się stanu zapalnego, takie jak obecność płynu wysiękowego czy obrzęku wewnątrzstawowego.

Głównymi wskazaniami do przeprowadzenia USG stawu skokowego i stopy są:

  • pourazowe lub przeciążeniowe bóle okolicy stawu skokowego i stopy,
  • opuchlizna w obrębie stawu i śródstopia,
  • siniaki i krwiaki w okolicach kostek,
  • uczucie niestabilności stawu podczas chodzenia,
  • wyczuwalne guzki i zgrubienia podczas palpacji,
  • bóle reumatyczne.

Ponadto badanie USG jest wykonywane w celu:

  • oceny efektów leczenia operacyjnego,
  • diagnostyki przy podejrzeniu zapalenia rozcięgna podeszwowego czy nerwiaka Mortona.

Ultrasonografia nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych – badanie może być powtarzane w krótkich odstępach czasu bez obaw o szkodliwe promieniowanie. USG stawu skokowego i stopy mogą także wykonać kobiety w ciąży.

usg kostki warszawa

Dlaczego warto wykonać USG stawu skokowego w The Pain Clinic w Warszawie?

Doświadczenie lekarzy ortopedów, a także wysokiej klasy ultrasonograf umożliwia dokładną i rzetelną diagnozę. W The Pain Clinic diagnozujemy, a kiedy wystąpi taka konieczność wdrażamy rehabilitację pourazową pod okiem najlepszych fizjoterapeutów z Warszawy. Zajmujemy się pacjentem aż do momentu ustąpienia dolegliwości i odzyskania pełnej sprawności. Nie zwlekaj, zadbaj o swój staw skokowy i umów się na badanie USG!

Rezerwacja wizyty online