USG stawu biodrowego

USG BIODRA

Stawy biodrowe należą do najbardziej eksploatowanych struktur w naszym ciele. Jednocześnie tworzą rozbudowany aparat, który umożliwia nam wykonywanie precyzyjnych i płynnych ruchów lokomocyjnych. Z racji pełnionych funkcji są narażone na liczne schorzenia, które znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jednym z podstawowych badań diagnostycznych określających ich kondycję mięśniowo-szkieletową jest ultrasonografia. Kiedy warto wykonać badanie USG? Jak przebiega? 

USG stawu biodrowego warszawa

W The Pain Clinic USG bioder przeprowadzają doświadczeni ortopedzi. Na miejscu pacjenci mogą skorzystać z pełnej diagnostyki (w pakiecie USG + konsultacja ortopedyczna). Badanie jest polecane wszystkim osobom, które doświadczają dolegliwości bólowych czy ograniczenia ruchomości. Celem ultrasonografii jest wczesne wykrycie różnego rodzaju patologii w obrębie struktur budujących staw oraz monitorowanie postępów leczenia.

Budowa i funkcje stawu biodrowego

Staw biodrowy stanowi anatomiczne połączenie integrujące kość udową z miednicą. Utworzony jest przez głowę kości udowej oraz powierzchnię księżycowatą panewki kości biodrowej. Obie struktury pokryte są chrząstką szklistą, która odpowiada za płynne ruchy. Resztę stawu pokrywa błona maziowa jest w niej wytwarzany płyn nawilżający sąsiednie struktury. Cały staw otoczony jest torebką stawową wzmocnioną więzadłami. Staw biodrowy posiada 3 stopnie swobody, co oznacza, że w prawidłowych warunkach wykonuje ruchy w 3 płaszczyznach poprzecznej (rotacje), strzałkowej (prostowanie i zginanie) i czołowej (odwodzenie i przywodzenie). Zaburzenia pracy poszczególnych struktur mogą doprowadzić do choroby zwyrodnieniowej, ograniczenia ruchomości, a w efekcie dolegliwości utrudniających codzienne funkcjonowanie.

Wskazania do wykonania USG stawu biodrowego

  • ostry lub przewlekły ból biodra odczuwany podczas obciążania kończyny lub w spoczynku,
  • ograniczenie ruchomości stawu szczególnie przykurcz zgięciowy biodra,
  • osłabienie siły kończyny dolnej,
  • uczucie przeskakiwania w biodrze, trzaski stawowe,
  • kontrola stawów biodrowych w przewlekłych chorobach,
  • ocena stawu po zabiegu operacji wszczepienia endoprotezy,
  • uraz stawu biodrowego w wyniku upadku.

Najczęstsze urazy i schorzenia biodra

Ból biodra może być wynikiem wielu patologii w obrębie stawu. Do najczęstszych z nich należą:

  • choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego (koksartroza) rozwija się wraz z wiekiem bądź na skutek innych czynników wady wrodzone (dysplazje), kontuzje, czy zaburzenia hormonalne. Dochodzi wówczas do degeneracji chrząstki stawowej, zaniku mięśni i przykurczu zgięciowego biodra.
  • konflikt panewkowo-udowy czyli niedopasowanie do siebie powierzchni stawowych. Na skutek tego dochodzi do zbyt wczesnego kontaktu szyjki z panewką, co prowadzi do ograniczenia ruchu i uszkodzenie obrąbka stawowego. Najczęstszym objawem jest ból biodra w pachwinie, który promieniuje do pośladka.
  • uszkodzenie obrąbka stawowego biodra najczęściej jest wynikiem urazu mechanicznego lub powielanych mikrouszkodzeń spowodowanych przeciążeniami. Towarzyszy temu ból biodra w okolicy pachwiny oraz sztywność stawu, nasilający się podczas chodzenia, siedzenia czy stania.
  • jałowa martwica głowy kości udowej u osób dorosłych może być wynikiem urazów, zaburzeń dekompresyjnych oraz metabolicznych i hormonalnych. Objawy to: ból biodra z przodu uda nasilający się podczas wysiłku, co z czasem może prowokować utykanie. W badaniu obrazowym często widoczny jest stan zapalny.
  • martwica kostno-chrzęstna polega na obumarciu części tkanki kostnej (chrząstki, warstwy podchrzęstnej) w wyniku niedokrwienia. Do charakterystycznych objawów, które pojawiają się stopniowo należą: przeskakiwanie w stawie, ból, obrzęk oraz ograniczenie ruchomości.

Na czym polega USG biodra w The Pain Clinic w Warszawie?

USG stawu biodrowego jest badaniem bezbolesnym i bezinwazyjnym. W zależności od zakresu ocenianych struktur cała procedura trwa od 15 do 30 minut. Po zebraniu wywiadu lekarz przystępuje do wykonania ultrasonografii. Aby wszystkie struktury były odpowiednio widoczne na monitorze usg, staw musi zostać oceniony z każdej możliwej strony. Podczas badania lekarz może także poprosić o zginanie i prostowanie nogi w stawie biodrowym. Jest to część tzw. dynamicznego badania USG, które pozwala na dokładną ocenę tkanek podczas naturalnego ruchu w stawie. W ten sposób przeprowadzone badanie USG umożliwia pełną ocenę stawu i postawienie specjaliście precyzyjnej diagnozy.

USG stawu biodrowego warszawa

Lekarz wykonujący badanie stawu biodrowego na podstawie obrazu ocenia między innymi:

  • jamę stawu biodrowego pod kątem wysięku bądź przerostu błony maziowej,
  • aparat więzadłowy,
  • mięśnie otaczające staw biodrowo-lędźwiowy, górną część pasma biodrowo-piszczelowego, mięśnie pośladkowe, mięśnie grupy tylnej i przedniej uda,
  • kanał pachwinowy,
  • kaletki maziowe pod kątem zapalnym,
  • obrysy kostne elementów stawu biodrowego głowy, szyjki kości udowej oraz krętarza większego.

Dlaczego warto wykonać USG biodra w The Pain Clinic?

Jeśli na co dzień doskwierają Ci dolegliwości bólowe i sztywność stawu biodrowego, a schodzenie po schodach czy założenie nogi na nogę jest niemożliwe, z pewnością ten stan wymaga badań obrazowych i konsultacji ze specjalistą. W The Pain Clinic możesz liczyć na kompleksową pomoc doświadczonych ortopedów i fizjoterapeutów. Nie zwlekaj i umów się na konsultację!

Rezerwacja wizyty online