USG ścięgna Achillesa
USG ścięgna
Badanie ultrasonograficzne (USG) jest nieodzownym elementem w obrazowaniu dysfunkcji ścięgna Achillesa. To najszybsza i niezawodna metoda diagnostyczna. Pozwala na wczesne wykrycie zmian degeneracyjnych, powstałych w wyniku długotrwałych przeciążeń. USG ma także istotne zastosowanie w lokalizacji częściowych i całkowitych zerwań, służy również ocenie pozostałych tkanek miękkich w tym rejonie. Nie wymaga ono żadnego przygotowania, więc może być wykonane w trybie pilnym bezpośrednio po wystąpieniu urazu.
W The Pain Clinic szybko i sprawnie wykonasz USG ścięgna Achillesa. Gabinet w klinice wyposażony jest w najwyższej klasy ultrasonograf, obrazujący nawet najdrobniejsze zmiany w ścięgnie. Pacjenci mogą liczyć na pełną diagnostykę połączoną z konsultacją ortopedyczną. W przypadku wskazań prowadzimy również kompleksową rehabilitację.
Budowa ścięgna Achillesa
Ścięgno Achillesa, nazywane również ścięgnem piętowym, to najgrubsza i najsilniejsza struktura w naszym organizmie. Znajduje się w tylnej części podudzia – pomiędzy łydką a piętą. Na jego budowę składają się silne włókna kolagenowe, ścięgna mięśnia brzuchatego łydki oraz mięśnia płaszczkowatego. Jedną z najważniejszych funkcji Achillesa jest czynny udział w ruchach stopy i palców – szczególnie w zginaniu podeszwowym oraz staniu na palcach. Stąd trudno wyobrazić sobie prawidłowe funkcjonowanie całego aparatu ruchu, gdy ścięgno jest uszkodzone.
Wskazania do wykonania USG ścięgna Achillesa
Istnieje kilka symptomów, które mogą świadczyć o tym, że w obrębie ścięgna Achillesa dzieje się coś niepokojącego. Należą do nich:
- piekący lub rwący ból w okolicach pięty,
- tkliwość i obrzęk ścięgna tuż nad guzem piętowym i ok. 5 centymetrów nad nim,
- bolesna narośl z tyłu pięty,
- wyczuwalne guzki i zgrubienia wzdłuż przebiegu ścięgna,
- sztywność w obrębie stawu skokowego (szczególnie rano),
- trzeszczenia i przeskakiwania w trakcie chodu,
- ograniczenie ruchomości w okolicy stawu skokowego,
- charakterystyczny “trzask” w tylnej części łydki lub pięty (co może wskazywać na zerwanie ścięgna),
- zaburzenia prawidłowej mechaniki chodu – chodzenie na palcach,
- monitorowanie postępów leczenia operacyjnego.
Jakie są przyczyny dysfunkcji ścięgna Achillesa?
W obrębie Achillesa może dochodzić do różnego rodzaju patologii. Do najczęstszych zaliczamy: zapalenie ścięgna, naderwanie, naciągniecie lub całkowite zerwanie. Pojawiają się one na skutek zmian degeneracyjnych, których kumulacja doprowadza do sumowania się mikrourazów i osłabienia struktur. Przeciążenie ścięgna Achillesa bardzo często spowodowane jest nagłym zwiększeniem obciążeń treningowych, lecz zdarzają się również przypadki, kiedy dolegliwości pojawiają się nagle i niespodziewanie bez konkretnej przyczyny. Ponadto powodem dysfunkcji są złe nawyki (np. noszenie niewłaściwego obuwia). Dolegliwości ze strony Achillesa mogą być również wynikiem zaburzeń napięcia mięśniowego w obrębie stóp oraz asymetrii ustawienia miednicy, a także powikłaniem wcześniejszych kontuzji kończyn dolnych. Ryzyko przeciążenia jest zdecydowanie większe, gdy pacjenci posiadają ograniczony zakres zgięcia grzbietowego w stawie skokowym. Wiele osób doświadcza całkowitego zerwania ścięgna Achillesa podczas uprawiania sportów, w których dochodzi do intensywnych zmian kierunków ruchu. Należą do nich między innymi siatkówka, koszykówka czy piłka nożna.
Jak przebiega USG ścięgna Achillesa?
Przed przystąpieniem do badania USG ortopeda przeprowadza wywiad dotyczący między innymi charakteru dolegliwości oraz okoliczności, w których uaktywnił się ból lub doszło do urazu. Następnie po przyłożeniu głowicy poszczególne elementy są od razu widoczne na ekranie monitora. W ten sposób specjalista ocenia strukturę ścięgna, przyczep Achillesa do guza kości piętowej, jego przesuwalność względem pochewki ścięgnistej, stan kaletki maziowej, obecność stanów zapalnych i zarysy kostne. Na podstawie otrzymanego obrazu lekarz sporządza opis wraz ze zdjęciami i na omawia z pacjentem otrzymane wyniki oraz dalsze postępowanie lecznicze.
USG ścięgna Achillesa jest w stanie wychwycić następujące dysfunkcje:
- zmiany Achillesa o charakterze tendinozy,
- zapalenie pochewki ścięgna,
- zapalenie kaletki ścięgna,
- naderwanie lub zerwanie Achillesa.
Zaletą USG jest przede wszystkim jego bezbolesność oraz nieinwazyjność. Badanie w zależności od potrzeb można powtarzać tak często, jak tylko jest to konieczne. Dzięki temu doskonale sprawdza się podczas monitorowania postępów rehabilitacji. Co ważne, ultrasonografię można przeprowadzać u osób w każdym wieku, również u kobiet w ciąży.
Dlaczego warto wykonać USG ścięgna Achillesa w The Pain Clinic w Warszawie?
W oparciu o kompleksowe badanie USG tworzymy indywidualny program terapii dostosowany do stanu oraz możliwości każdego pacjenta. Wnikliwe określenie przyczyny dolegliwości pozwala nam na skuteczna walkę ze schorzeniem. Nie pozwól, aby problemy ze ścięgnem Achillesa się pogłębiły i ograniczyły Twoją sprawność. Zapisz się na USG już dziś!