Terapia osoczem bogatopłytkowym

Osocze bogatopłytkowe

Współcześnie w walce z bólem, przewlekłymi przeciążeniami oraz kontuzjami odkrywane są coraz nowsze narzędzia, które skutecznie wspomagają regenerację uszkodzonych struktur. Jednym z takich rozwiązań jest terapia osoczem bogatopłytkowym – innowacyjny sposób nieoperacyjnego leczenia schorzeń i urazów aparatu mięśniowo-szkieletowego. Iniekcja PRP pozwala wykorzystać naturalne składniki krwi pacjenta, aby przyśpieszyć regenerację tkanek.

W The Pain Clinic w Warszawie stosujemy nowoczesne metody leczenia ukierunkowane na szybki powrót do sprawności. Terapia osoczem bogatopłytkowym stanowi doskonałą alternatywę dla długotrwałej farmakoterapii oraz ingerencji chirurgicznej. Zabieg przeprowadzany jest przez doświadczonych ortopedów. Na czym polega terapia i kiedy warto się na nią zdecydować?

Na czym polega terapia osoczem bogatopłytkowym?


Osocze bogatopłytkowe (z ang. PRP – Platelet Rich Plasma) to naturalna substancja pozyskiwana z krwi pacjenta. Osocze dzięki swoim właściwościom regeneracyjnym wykorzystywane jest w wielu dziedzinach medycyny. W ortopedii inicjuje procesy naprawcze i regeneracyjne uszkodzonych ścięgien, mięśni czy więzadeł, a także przyśpiesza gojenie się ran, leczenie stanów zapalnych oraz zwyrodnieniowych. W medycynie estetycznej i dermatologii pozwala zredukować nieestetyczne blizny, ujędrnić i odmłodzić skórę. Iniekcja  powoduje uwalnianie wysokich stężeń czynników wzrostu – peptydów, które pobudzają naturalny proces tworzenia nowych komórek. Procedura rozpoczyna się od pobrania od pacjenta niewielkiej ilości krwi, która zostaje poddana odwirowaniu w celu oddzielenia jej poszczególnych składników. Następnie otrzymane osocze bogatopłytkowe jest wprowadzane do obszaru ciała dotkniętego kontuzją za pomocą iniekcji.

Jakie korzyści daje iniekcja osocza bogatopłytkowego?

Iniekcje z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego to nowa metoda stosowana w leczeniu ostrych i przewlekłych urazów tkanek miękkich. Jedną z jej największych plusów jest niska inwazyjność. Dodatkowo podanie pacjentowi jego własnego materiału biologicznego eliminuje ryzyko wystąpienia niepożądanej reakcji alergicznej.

osocze bogatopłytkowe warszawa

Wśród pozytywnych aspektów wymienić możemy brak długofalowej hospitalizacji oraz długoterminowe efekty po zakończonym procesie terapii. Iniekcje osocza bogatopłytkowego stają się coraz częściej wybieraną metoda leczenia, ponieważ stanowią bezpieczną, niechirurgiczną alternatywę dla tradycyjnych metod leczenia.

Terapia osoczem bogatopłytkowym – wskazania

Osocze bogatopłytkowe przynosi bardzo dobre rezultaty w leczeniu tendinopatii będąc skuteczną formą niwelowania objawów bólowych i przyśpiewaszania procesów gojenia. Wykorzystywane jest w leczeniu m.in.: łokcia tenisisty, ostrogi piętowej, zespołów bólowych gęsiej stopki oraz chondromalacji stawu kolanowego. Iniekcja z użyciem osocza bogatopłytkowego może być stosowana u każdej grupy pacjentów –  zarówno u zawodowych sportowców, osób mniej aktywnych jak i seniorów.

Osocze bogatopłytkowe w ortopedii – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do podania osocza bogatopłytkowego to: choroby nowotworowe, stan zapalny skóry w obszarze zabiegowym, okres ciąży i laktacji, a także stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Decyzję o zastosowaniu terapii zawsze podejmuje lekarz na podstawie badania przedmiotowego i podmiotowego pacjenta.

Zastosowanie osocza bogatopłytkowego – jak się przygotować?

Terapia osoczem bogatopłytkowym wymaga przygotowania ze strony pacjenta. Kilka dni przed iniekcją należy przyjmować min. 2 litryw płynów dziennie. Odpowiednie nawodnienie ułatwia bowiem pobranie krwi. Dodatkowo, co najmniej tydzień przed iniekcją pacjenci muszą odstawić niesteroidowe leki przeciwzapalne – NLPZ.

Jak przebiega terapia osoczem bogatopłytkowym?

Procedura rozpoczyna się od pobrania krwi od pacjenta, dokładnie jak podczas rutynowego pobierania krwi do badań. Probówki z materiałem trafiają do wyspecjalizowanego urządzenia zwanego wirówką. Osocze bogatopłytkowe pozyskiwane jest w ciągu kilkunastu minut po oddzieleniu się od siebie wszystkich składników morfotycznych krwi.  Iniekcja z osocza bogatopłytkowego dostarcza do leczonych obszarów szereg czynników wzrostu, m.in.: czynnik wzrostu fibroblastów, transformujący czynnik wzrostu oraz czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego, które aktywują migrację komórek macierzystych z krwi do miejsca iniekcji. Czynniki wzrostu wykazują właściwości pobudzające regenerację uszkodzonych struktur. W efekcie w ciągu kilku tygodni następują procesy wymiany uszkodzonych komórek na nowe. Osocze bogatopłytkowe podaje się za pomocą zastrzyków dostawowych lub okołostawowych, w razie potrzeby pod kontrolą USG. Cała procedura trwa od 30 do 40 minut. Po zabiegu w miejscu wkłucia zakładany jest jałowy opatrunek.

Osocze bogatopłytkowe – zalecenia po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu zaleca się odpoczynek i rezygnację z intensywnej aktywności fizycznej przez okres minimum 10 dni. U niektórych pacjentów pojawiają się miejscowe dolegliwości bólowe, związane z reakcją na iniekcje, które zwykle ustępują w ciągu 3-4 dni. W celu ich złagodzenia wskazane jest stosowanie preparatów zawierających paracetamol. Należy jednak bezwzględnie unikać niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Bezpośrednio po zabiegu nie należy prowadzić samochodu. Wizyta kontrolna ma miejsce po ok. 6 tygodniach. Lekarz ocenia wówczas wczesny wynik leczenia oraz dalsze leczenie np. rehabilitację, która jest istotnym elementem terapii. 

gdzie w warszawie wykonać terapię osoczem bogatopłytkowym?

Zdecydowana większość pacjentów odczuwa pozytywne rezultaty już po pierwszej iniekcji, natomiast ich ilość uzależniona jest od rodzaju leczonej dolegliwości. Najczęściej stosowany jest schemat 1-2- lub 3-zastrzykowe z tzn. „dawką przypominającą” po ok. 6 tygodniach. Czasem zalecane jest wykonanie również trzech iniekcji dodatkowych w odstępach 6 tygodni po ok. 6 miesiącach od pierwszego zastrzyku. Dokładny plan leczenia ustalany jest z lekarzem podczas pierwszej konsultacji. 

Osocze bogatopłytkowe w Warszawie

Osocze bogatopłytkowe umożliwia leczenie szerokiej gamy dolegliwości w sposób bezpieczny, szybki, małoinwazyjny i efektywny. Jeśli cierpisz z powodu przewlekłych dolegliwości bólowych, doznałeś/aś urazu i chcesz szybko wrócić do pełni sprawności umów się na wizytę w The Pain Clinic w Warszawie. Specjalista po szczegółowym badaniu udzieli Ci niezbędnych informacji odnośnie terapii.

Rezerwacja wizyty online