Terapia kwasem hialuronowym
kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy to naturalny składnik mazi stawowej odpowiedzialny za elastyczność oraz odpowiednie odżywienie stawu. Substancja jest więc niezbędna do prawidłowego funkcjonowania narządu ruchu. Wraz z upływem czasu w wyniku postępującej choroby zwyrodnieniowej lub zmian urazowych jego ilość się zmniejsza. Z pomocą przychodzą iniekcje dostawowe z kwasu hialuronowego (wiskosuplementacja) – małoinwazyjna i bezpieczna metoda, która łagodzi ból stawów i odżywia chrząstkę stawową.
W The Pain Clinic jedną z naszych specjalności są iniekcje dostawowe z kwasu hialuronowego. Wysoka skuteczność zabiegu daje szansę na poprawę możliwości ruchowych i ograniczenie bólu w chorym stawie. To w pełni bezpieczna metoda leczenia, która często przynosi natychmiastowe efekty.
Czym jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy (HA-Hialuronic Acid) naturalnie występuje w organizmie człowieka, a największe jego ilości zlokalizowane są w ścianach naczyń krwionośnych, skórze, mazi stawowej oraz ciele szklistym oka. Swoje niezwykłe właściwości zawdzięcza zdolności wiązania bardzo dużych ilości wody. Kwas hialuronowy pełni istotne funkcje m.in.: chroni skórę przed wnikaniem bakterii oraz bierze udział w dystrybucji składników odżywczych do tkanek i chrząstek. Związek z powodzeniem stosowany jest nie tylko w medycynie estetycznej. W ostatnich latach zdobył on znacznie szersze zastosowanie – ze względu na doskonałe właściwości wiązania wody daje świetne efekty w profilaktyce oraz łagodzeniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów. Początkowo stosowano wyłącznie zastrzyki z kwasem hialuronowym w kolano (w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego). Obecnie z powodzeniem wstrzykuje się go także w stawy skokowe, biodrowe, ramienne oraz mniejsze stawy dłoni itp.
Jak działa kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy jest substancją doskonale wiążącą wodę w ludzkim organizmie – w środowisku wodnym może aż 100-krotnie zwiększyć swoją objętość, a jedna cząsteczka HA jest w stanie związać nawet 250 cząsteczek wody. Uzupełnianie ubytków kwasu jego syntetycznym odpowiednikiem pozwala uzyskać właściwe nawilżenie i ochronę powierzchni stawowych, co przynosi wymierne efekty, łagodząc dolegliwości bólowe, stan zapalny oraz zabezpieczając chrząstkę przed dalszą degradacją.
Wiskosuplementacja, czyli zastrzyki z kwasu hialuronowego do stawu to efektywna metoda leczenia i profilaktyki przewlekłych zmian zwyrodnieniowych. Zabieg polega na wstrzyknięciu endogennego kwasu hialuronowego. Substancja jest biologicznie aktywną cząsteczką, oddziałującą na szereg receptorów komórkowych. Hialuronian to źródło związków odżywczych dla chrząstki stawowej – wpływa na syntezę tzw. proteoglikanów (dużych cząstek zawierających rdzeń białkowy).
Efekty po podaniu kwasu hialuronowego:
- zmniejszenie stanu zapalnego,
- zwiększenie amortyzacji stawu podczas chodu,
- poprawa produkcji mazi stawowej,
- hamowanie procesów degeneracyjnych w chrząstce,
- poprawa metabolizmu chrząstki stawowej,
- stymulacja wytwarzania przez organizm naturalnego kwasu hialuronowego.
Kwas hialuronowy pozwala ograniczyć przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Terapia kwasem hialuronowym – kiedy jest wskazana?
Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego kierujemy do osób, które zmagają się z takimi dolegliwościami, jak:
- choroba zwyrodnieniowa stawów: kolanowego, biodrowego, skokowego, barkowego, łokciowego, nadgarstkowego oraz stawów międzypaliczkowych palców rąk i stóp,
- uszkodzenie chrząstki stawowej po przebytych urazach,
- chondromalacja (występuje np. przy bocznym przyparciu rzepki),
- dolegliwości po zabiegach artroskopowych.
Ostrzykiwanie kwasem hialuronowym – przeciwwskazania
Leczenie kwasem hialuronowym jest przeciwwskazane w przypadku:
- uczulenia na składnik preparatu,
- ostrych stanów zapalnych skóry w obrębie miejsca iniekcji,
- obecności znacznej ilości płynu stawowego z cechami infekcji w jamie stawowej,
- silnych zaburzeń krzepnięcia krwi,
- implantów stawu kolanowego.
Przeciwwskazaniem może być również również przyjmowanie leków immunosupresyjnych oraz stosowanie środków przeciwkrzepliwych (w tym przypadku decyzja należy do lekarza prowadzącego).
Zastrzyki z kwasem hialuronowym – jak wygląda zabieg?
Zastosowanie kwasu hialuronowego w formie iniekcji dostawowych wymaga konsultacji ortopedycznej. W trakcie wizyty lekarz przeprowadzi wywiad lekarski, dotyczący stanu zdrowia. Przed planowanym zabiegiem konieczne może być również wykonanie badań obrazowych: RTG chorego stawu lub badania USG kolana.
Kontrola ultrasonograficzna (USG) pozwala na precyzyjne umieszczenie igły, co sprawia, że terapia kwasem hialuronowym jest w pełni bezpieczna dla organizmu. Po podaniu substancji do jamy stawu, w okolicy iniekcji pacjenci mogą odczuwać przemijający ból i uczucie rozpierania. Wynika to z faktu, iż sam preparat kwasu hialuronowego jest gęstszy niż woda. Może pojawić się również niewielki obrzęk, uczulenie, zaczerwienienie lub świąd skóry. Objawy mijają w ciągu 72 godzin. Miejsce podania zastrzyku można schłodzić, przykładając zimny kompres lub lód (owinięty w ręcznik) na ok. 10 minut kilka razy dziennie.
Ile zastrzyków kwasu hialuronowego należy przyjąć?
Zabieg podania substancji wynosi ok. 15 min. Zazwyczaj zalecane jest wykonanie serii od 1 do 3 zabiegów w tygodniowych odstępach. Jednak forma terapii hialuronianem sodu oraz jej częstotliwość zawsze należy do decyzji lekarza. Po iniekcji pacjent może od razu powrócić do wykonywania codziennych czynności. Należy jednak przez okres kilku dni ograniczyć uprawianie sportu oraz dźwiganie ciężkich przedmiotów.
Jak długo utrzymuje się działanie kwasu hialuronowego?
Efekty iniekcji dostawowych z wykorzystaniem kwasu hialuronowego zwykle nie są widoczne od razu. Należy na nie poczekać ok. 7-10 dni. Najlepsze rezultaty uzyskuje się po ok. 4 tygodniach od zabiegu. Skuteczność leczenia zależy od stopnia zaawansowania schorzenia, wieku, oraz aktywności fizycznej pacjenta. Badania i doświadczenie kliniczne pokazują, że dolegliwości bólowe oraz lepsza ruchomość stawów utrzymują się do 12 miesięcy. Po tym czasie zalecane jest powtórzenie terapii.
Trzeba jednak zaznaczyć, że same ostrzykiwanie kolana kwasem hialuronowym bez odpowiedniej rehabilitacji kolana nie usunie przyczyny rozwoju dysfunkcji, może natomiast znacznie zmniejszyć stopień dolegliwości bólowych związanych z rozwojem choroby zwyrodnieniowej stawów. Dlatego do leczenia należy podejść kompleksowo, włączając odpowiednie metody fizjoterapii.
Kwas hialuronowy w kolano – ile kosztuje?
Koszt zastrzyku z kwasem hialuronowym waha się od 300 do 850 zł w zależności od rodzaju preparatu (m.in.: stężenia hialuronianu sodu, masy cząsteczkowej oraz metody produkcji). Konsultacja ortopedyczna wynosi od 250 do 350 zł.
Terapia kwasem hialuronowym w Warszawie
Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego wykonujemy w The Pain Clinic w Warszawie. W tym miejscu spotkasz wykwalifikowanych specjalistów, skorzystasz z nowoczesnej aparatury medycznej oraz sprawdzonych metod leczenia. Naszym celem jest Twój pełen powrót do zdrowia i pełnej sprawności. Wielu naszych pacjentów uzyskało doskonałe rezultaty po zastosowanej terapii. Zapraszamy do umówienia się na konsultację ortopedyczną.