Suche igłowanie
igłoterapia
W The Pain Clinic za główny cel stawiamy sobie niesienie kompleksowej pomocy pacjentom zmagającym się z ostrym i przewlekłym bólem różnego pochodzenia. Jedną ze skutecznych form terapii, w których się specjalizujemy, jest igłoterapia. Obecnie suche igłowanie uważane jest za jedną z najlepszych metod walki ze schorzeniami aparatu ruchu – już po jednym zabiegu pacjenci deklarują, że odczuwają ulgę. Zabiegi w naszej klinice przeprowadzają doświadczeni fizjoterapeuci. Dzięki ich zaawansowanej wiedzy anatomicznej i doskonałym zdolnościom palpacyjnym, suche igłowanie to gwarancja bezpieczeństwa i skuteczności. Dowiedz się więcej!
Czym jest igłoterapia?
Suche igłowanie (ang. dry needling) to jedna z powszechnie stosowanych metod leczenia mięśniowo-powięziowych punktów spustowych (ang. trigger points), które należą do najczęściej spotykanych zaburzeń czynnościowych tkanek miękkich. Punkty spustowe to niewielkie, nadwrażliwe miejsca zlokalizowane w okolicy brzuśca mięśnia szkieletowego lub powięzi. Można je stosunkowo łatwo odszukać palpacyjnie – są wyczuwalne jako zgrubiałe pasma, grudki i stwardnienia. Do ich rozwoju dochodzi w wyniku:
- ostrych lub chronicznych przeciążeń mięśniowych na skutek urazów i wypadków komunikacyjnych,
- przewlekłego stresu i chronicznego zmęczenia organizmu,
- dysfunkcji układu nerwowego,
- niedoborów mikroelementów i witamin – szczególnie z grupy B,
- nieprawidłowego odżywiania,
- schorzeń narządów wewnętrznych,
- zabiegów operacyjnych,
- długich statycznych pozycji (np.siedzących) – stałe napięcie mięśni powoduje ich niedotlenienie.
Punkty spustowe odczuwane są jako bóle promieniujące lub rzutowane – często w odległych strukturach aparatu ruchu. Celem suchego igłowania jest natrafienie na wrażliwe zakończenia nerwowe znajdujące się w owych punktach. Warto podkreślić, że choć podczas igłoterapii używa się igieł do akupunktury, technika przeprowadzania zabiegów oraz końcowy efekt terapeutyczny nie mają z akupunkturą zbyt wiele wspólnego.
Kiedy warto wykonać igłoterapię?
Wskazania do wykonania zabiegu igłoterapii:
- mięśniowo-powięziowe zespoły przeciążeniowe,
- stany pourazowe,
- stany po długotrwałym unieruchomieniu,
- bóle kręgosłupa (dyskopatia) i stawów krzyżowo-biodrowych,
- dolegliwości stawów obwodowych (bóle barku, kolana, biodra, nadgarstka),
- napięciowe bóle głowy,
- zespół mięśnia gruszkowatego,
- blizny pooperacyjne,
- ostroga piętowa/zapalenie rozcięgna podeszwowego,
- entezopatie – łokieć golfisty, łokieć tenisisty,
- różnego rodzaju tendinopatie (schorzenia ścięgien),
- shin splints – zespół przeciążeniowy przyśrodkowej okolicy piszczeli,
- zaburzenia kontroli motorycznej,
- forma regeneracji mięśni u sportowców po przebytym treningu,
Jak każda metoda leczenia, do suchego igłowania wymienia się również kilka przeciwwskazań. Zabiegu nie można wykonywać w przypadku:
- stanów zapalnych i otwartych ran skóry,
- infekcji przebiegających z gorączką,
- zaburzeń krzepnięcia krwi – tylko za zgodą lekarza prowadzącego,
- ciąży – szczególnie w pierwszym trymestrze,
- ciężkiej miażdżycy,
- zaburzeń czucia,
- zaawansowanej osteoporozy,
- stanów lękowych przed zabiegami z wykorzystaniem igieł.
Decyzję o przeprowadzeniu zabiegu na podstawie badania podejmuje fizjoterapeuta. W razie konieczności zasięga opinii lekarskiej.
Jak przebiega zabieg suchego igłowania w The Pain Clinic w Warszawie?
Podczas wizyty nasz fizjoterapeuta przeprowadza dokładny wywiad i badanie fizykalne. Dzięki temu dociera do przyczyny bólu, a także jest w stanie wychwycić ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. W pierwszym etapie suchego igłowania fizjoterapeuta dokładnie dezynfekuje obszar nakłuwanej okolicy. Następnie wyszukuje metodą palpacji tzw. punkty spustowe i nakłuwa struktury napiętych pasm za pomocą sterylnych, jednorazowych igieł. Drażnienie igłą wywołuje impuls, który przechodzi przez rdzeń kręgowy, następnie trafia do napiętych włókien mięśniowych, wywołując lokalny skurcz mięśniowy. W efekcie dochodzi do przerwania „błędnego koła bólowo-napięciowego”, rozluźnienia i zniesienia bólu. W trakcie zabiegu w miejscu nakłucia całkiem normalnym zjawiskiem jest odczuwanie przez pacjenta mrowienia, kłucia, czy też rozpierania tkanek. Bezpośrednio po terapii mogą również pojawić się niewielkie krwiaki i zasinienia oraz bolesność – trwa to zazwyczaj 1-2 dni.
Suche igłowanie jest jedną z technik pomocniczych wśród mnogich metod terapeutycznych stosowanych przez fizjoterapeutów The Pain Clinic. Aby zwiększyć skuteczność zabiegu, nasi specjaliści łączą go z różnymi formami terapii manualnej – masażem głębokim lub funkcyjnym, poizometryczną relaksacją mięśni (PIR), a także rozluźnianiem pozycyjnym. Ilość zabiegów uzależniona jest od stanu klinicznego pacjenta – o częstotliwości zawsze decyduje fizjoterapeuta, a w razie konieczności zasięga opinii lekarskiej.
Efekty suchego igłowania
Igłoterapia powoduje przede wszystkim rozluźnienie głęboko leżących tkanek, na które trudniej wpłynąć działając pośrednio przez powłoki skórne. Efektami suchego igłowania są także:
- redukcja dolegliwości bólowych,
- likwidacja punktów wzmożonej aktywności,
- poprawa ukrwienia tkanek i lepszy przepływ krwi,
- szybsza regeneracja mięśni,
- poprawa elastyczności tkanek i wzorca aktywacji mięśniowej,
- przywrócenie prawidłowych procesów fizjologicznych w tkankach.
Jeśli doznałeś urazu lub odczuwasz przewlekły ból, umów się na konsultację z naszymi doświadczonymi fizjoterapeutami. Dzięki fachowej pomocy odzyskasz sprawność i poznasz sposoby, jak uchronić się przed dolegliwościami aparatu ruchu.