Rehabilitacja pooperacyjna

Rehabilitacja

The Pain Clinic to miejsce na mapie Warszawy, w którym pacjenci mogą liczyć na kompleksowe usprawnianie po operacjach narządu ruchu. Jako jedni z nielicznych oferujemy zindywidualizowaną rehabilitację przedoperacyjną oraz pooperacyjną.

W czym pomaga rehabilitacja pooperacyjna?

Każdego roku w Polsce wykonywanych jest coraz więcej zabiegów operacyjnych z zakresu chirurgii ortopedycznej. Dzięki możliwościom współczesnej medycyny dają one szansę powrotu do sprawności wszystkim tym, którzy doznają urazów czy też zmagają się z chronicznym bólem i postępującą niepełnosprawnością ruchową. Jednak prawidłowo przeprowadzona operacja stanowi tylko połowę sukcesu – równie istotna jest kompleksowa rehabilitacja pooperacyjna, która obowiązkowo powinna rozpocząć się z chwilą wypisu ze szpitala. W The Pain Clinic doświadczeni fizjoterapeuci pomagają pacjentom powrócić do sprawności i od nowa czerpać radość z codziennych aktywności. Dowiedz się więcej o skutecznej rehabilitacji pooperacyjnej!

Co to jest rehabilitacja pooperacyjna?

Rehabilitacja pooperacyjna (po rekonstrukacji więzadeł w kolanie, barku, endoprotezie biorda, złamaniach rąk, nóg oraz kręgosłupa) to proces postępowania fizjoterapeutycznego, którego głównym celem jest pomoc pacjentowi w powrocie do jak najlepszej sprawności. Usprawnianie pozabiegowe polega na zaprogramowaniu zindywidualizowanej ścieżki terapii dostosowanej przede wszystkim do rodzaju przeprowadzonej operacji oraz predyspozycji pacjenta.

rehabilitacja pooperacyjna warszawa

Rehabilitacja pooperacyjna czy rzeczywiście jest tak ważna?

Terapia pooperacyjna stanowi integralną część leczenia schorzeń narządu ruchu. Aby docenić jej istotę, należy zrozumieć, że z chwilą przeprowadzenia operacji ortopedycznych organizm pacjenta jest zmuszony zaadaptować się do nowych warunków. Początkowo zupełnie fizjologiczną reakcją będzie: bolesność, obrzęk, napięcie tkanek, ograniczenie ruchomości oraz osłabienie siły mięśniowej. Jednak z czasem mogą one niekorzystnie wpływać na zachodzące procesy regeneracji. Dlatego warunkiem powrotu do sprawności jest rozpoczęcie kompleksowej rehabilitacji pozabiegowej, która opiera się na kilku podstawowych czynnikach, takich jak:

  • zminimalizowanie ryzyka powstania zakrzepów,
  • przyspieszenie gojenia tkanek,
  • terapia blizny – bardzo ważny element rehabilitacji,
  • poprawa zakresu i jakości ruchów,
  • wzmocnienie oraz stabilizacja mięśni i stawów,
  • zapobieganie zanikom mięśniowym.

Kiedy rozpocząć rehabilitację pooperacyjną?

Kiedyś uważano, że po operacji bioder, kolan czy kręgosłupa pacjent do końca życia musi prowadzić oszczędny tryb życia pod względem ruchowym. Przez to błędne przeświadczenie większość osób nigdy już nie wracała do pełnej sprawności. Obecnie, dzięki rozwojowi nowoczesnej rehabilitacji, wiemy, jak ważne jest kompleksowe usprawnianie pozabiegowe. Wczesna rehabilitacja pooperacyjna (kolana, biodra, barku, kończyn dolnych, górnych oraz kręgosłupa) rozpoczyna się już w warunkach szpitalnych. Jej istotną rolą jest przede wszystkim profilaktyka przeciwzakrzepowa, która zmniejsza ryzyko groźnych powikłań pooperacyjnych – zakrzepicy żył głębokich. Terapia skupia się na odpowiednich ćwiczeniach kończyn górnych. Pacjent wykonuje rytmiczne ruchy zgięcia i wyprostu w stawie skokowym skoordynowane z rytmem oddechowym (średnio 16 powtórzeń na minutę). Na tym etapie fizjoterapeuta uczy pacjenta ergonomicznego wstawania z łóżka, prawidłowego korzystania z pomocy ortopedycznych (kule, balkonik). Wykonuje także zabiegi przyspieszające redukcję obrzęku oraz gojenie blizny w celu jak najszybszego obciążania operowanej okolicy. 

Pacjent po wyjściu ze szpitala powinien od razu trafić do gabinetu fizjoterapeuty. Wówczas rozpoczyna się okres rehabilitacji pozaszpitalnej – to kluczowy moment w walce o uzyskanie prawidłowego zakresu ruchu, siły mięśniowej, a także stabilizacji ciała. Pominięcie rehabilitacji pooperacyjnej zawsze skutkuje pojawieniem się patologicznych zmian nie tylko w miejscu operowanym,  ale i w całym organizmie. 

Ważną rolę w planowaniu skutecznych metod rehabilitacji (kolana, barku, biodra, nogi, rąk oraz kręgosłupa) odgrywa współpraca zespołu terapeutycznego – lekarza i fizjoterapeuty. The Pain Clinic to miejsce, w którym nasi fizjoterapeuci przykładają wagę do wielotorowego działania specjalistów, dlatego na co dzień ściśle współpracują z ortopedami oraz lekarzami różnych specjalizacji.

Rodzaje rehabilitacji pooperacyjnej

The Pain Clinic to miejsce, gdzie każdy otrzyma rehabilitację „szytą” na miarę swoich potrzeb i oczekiwań. Specjalizujemy się w programowaniu kompleksowej fizjoterapii pooperacyjnej po zabiegach, takich jak:

  • artroskopia kolana (rekonstrukcje więzadeł ACL, PCL),
  • zabiegi w obrębie kręgosłupa: usuwanie przepuklin dyskowych, artrodeza (sztywna stabilizacja po usunięciu dysku),
  • wszczepienie endoprotez oraz endoprotezoplastyka stawu biodrowego i kolanowego,
  • operacyjne zespolenia kości w wyniku wieloodłamowych złamań,
  • operacyjne szycie zerwanego ścięgna Achillesa, rekonstrukcja ścięgna,
  • artroskopia barku po zespoleniu lub złamaniu kości ramiennej, a także w wyniku uszkodzenia obrąbka stawowego (SLAP), rekonstrukcji więzadeł i stożka rotatorów,
  • operacyjne leczenie cieśni nadgarstka, choroby de Quervaina,
  • inne operacyjne leczenie uszkodzeń narządu ruchu (w tym chorób dotyczących kości, mięśni, ścięgien i więzadeł.

Jak przebiega rehabilitacja pooperacyjna?

Każdy pacjent po zabiegu operacyjnym (niezależnie czy jest to ACL, PCL, złamanie kręgosłupa, czy kończyn) w centrum rehabilitacji The Pain Clinic przechodzi szczegółową diagnostykę. Fizjoterapeuta przeprowadza wywiad, zapoznaje się z dokumentacją medyczną (zdjęcia RTG, USG, rezonans magnetyczny, dokumentacja szpitalna). Następnie bada pacjenta w tzw. statyce i dynamice. Badanie statyczne opiera się na ocenie postawy ciała i już na tym etapie dostarcza terapeucie cennych informacji. Badanie dynamiczne polega na analizie chodu pacjenta. Stanowi jedną z najważniejszych ocen, ponieważ pozwala poznać przebieg jego wzorca oraz zidentyfikować wszelkie nieprawidłowości potrzebne w planowaniu usprawniania pooperacyjnego. W zależności od przebytego zabiegu fizjoterapeuta stosuje najskuteczniejsze testy funkcjonalne, które umożliwiają ocenę czynności narządu ruchu w całości. Po procedurze diagnostycznej terapeuta planuje kompleksową rehabilitację pooperacyjną. 

Rehabilitacja po operacjach kręgosłupa, endoprotezie biodra czy też artroskopii kolana u każdego będzie wyglądać inaczej. Pod uwagę bierze się szereg czynników mających na to wpływ, między innymi:

  • rozległość i charakter operacji,
  • rozmiar i stan blizny po interwencji chirurgicznej,
  • ogólny obraz kliniczny pacjenta,
  • wiek, płeć oraz kondycja fizyczna pacjenta.

Pooperacyjna rehabilitacja ortopedyczna w The Pain Clinic opiera się na uzyskaniu jak najlepszych efektów terapii oraz dopasowaniu jej formy do indywidualnych potrzeb każdego z pacjentów. Na kompleksową rehabilitację składają się następujące metody fizjoterapii:

  • kinezyterapia – szeroko pojęta terapia ruchem to jeden najważniejszych elementów
  • rehabilitacji pooperacyjnej. Polega na odpowiednio dobranych ćwiczeniach. Ich celem jest wzmocnienie mięśni, poprawa zakresu ruchu w stawach oraz łagodzenie dolegliwości bólowych,
  • masaż – najczęściej stosowanym rodzajem masażu jest drenaż limfatyczny, który redukuje obrzęki pooperacyjne, a także wspomaga regenerację tkanek miękkich. Fizjoterapeuci w terapii wykorzystują także
  • masaż funkcyjny i poprzeczny, wpływający na poprawę zakresu ruchu, likwidujący punkty spustowe,
  • kinesiology taping – odpowiedni sposób aplikacji specjalnych plastrów może mieć działanie rozluźniające, odciążające oraz limfatyczne. Stosowane są jako terapia wspomagająca,
  • terapia blizny pooperacyjnej – początkowe techniki opierają się na drenażu jej okolicy w celu szybszego gojenia i lepszego ukrwienia. Po wygojeniu blizny fizjoterapeuta skupia się na poprawie ruchomości, mobilności i elastyczności. Stosuje techniki mięśniowo-powięziowe, suche igłowanie, kinezjotaping oraz wiele innych metod.
  •  

rehabilitacja warszawaThe Pain Clinic to miejsce, w którym wykorzystujemy najskuteczniejsze narzędzia i metody rehabilitacji pooperacyjnej (kolana, barku, biodra, rąk, nóg i kręgosłupa). Jeśli przygotowujesz się do operacji lub jesteś świeżo po zabiegu, odwiedź naszą klinikę i skonsultuj się z fizjoterapeutą!

Rezerwacja wizyty online