Rehabilitacja pocovidowa

Rehabilitacja

Wykonuje: mgr fizjoterapii Anna Bałuk

W The Pain Clinic nasi fizjoterapeuci prowadzą kompleksową rehabilitację po COVID-19 indywidualnie dostosowaną do potrzeb każdego pacjenta. Terapia oparta jest na najnowszej wiedzy medycznej i składa się z ćwiczeń oddechowych, treningu funkcjonalnego oraz manualnej pracy z pacjentem. Dzięki niej odzyskasz utraconą formę i poprawisz wydolność fizyczną. To również doskonała okazja, aby sprawdzić, czy Twój organizm po chorobie funkcjonuje prawidłowo. Nie zwlekaj, zadbaj o zdrowie z naszą pomocą!

Liczne badania naukowe prowadzone pod kątem negatywnych konsekwencji zdrowotnych po przebytym zakażeniu koronawirusem wskazują jednoznacznie, że wiele osób zmaga się ze skutkami ubocznymi. Wiele z nich wyklucza ich z codziennych aktywności – to powód rezygnacji z pracy zawodowej lub życia towarzyskiego. W grupie ryzyka nie są już tylko i wyłącznie osoby starsze o osłabionej odporności. Do ozdrowieńców dołącza także coraz więcej młodych ludzi. Warto podkreślić, że prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych powikłań dotyczy również tych pacjentów, którzy odnotowali łagodny przebieg COVID-19. Dlatego szybkie podjęcie rehabilitacji pocovidowej daje szansę na uniknięcie wielu szkód groźnych dla organizmu.

rehabilitacja pocovidowa warszawa

Długotrwałe skutki Covid-19

Nasze doświadczenia pokazują, iż najczęstsze powikłania po przebytym koronawirusie, na jakie uskarżają się pacjenci, dotyczą znacznego pogorszenia wydolności oddechowej, ograniczenia tolerancji wysiłkowej, zaburzeń chodu, równowagi i koordynacji ruchowej, a także przewlekłych bólów stawowo-mięśniowych. Najnowsze badania wskazują, że wirus ma znaczący wpływ na układ mięśniowy i stawowy, któremu często towarzyszy także ból głowy. Pacjenci, którzy byli poddani hospitalizacji i musieli korzystać z pomocy respiratora, bardzo często zmagają się z zaburzeniami układu pokarmowego oraz problemami z emisją głosu. Obniżony nastrój, brak motywacji oraz stany depresyjne to kolejne problemy, z którymi walczą ozdrowieńcy po COVID-19. Te wszystkie dolegliwości negatywnie wpływają na zdrowie psychicznedepresja i stany lękowe są równie istotnymi powikłaniami, których nie wolno bagatelizować.

Czym jest rehabilitacja pocovidowa i dlaczego jest tak istotna?

Rehabilitacja po COVID-19 jest złożonym, wielotorowym procesem powrotu do sprawności. Jej głównym celem jest przede wszystkim zniwelowanie skutków ubocznych oraz możliwie szybki powrót do zdrowia. Rekonwalescencja swoim zasięgiem obejmuje wszelkie zabiegi z zakresu fizjoterapii, mające za zadanie:

  • poprawić czynność układu oddechowego,
  • zniwelować objawy duszności,
  • zwiększyć pojemność płuc,
  • poprawić ogólną wydolność organizmu,
  • wesprzeć zdrowie psychiczne.

Jak przebiega rehabilitacja po COVID-19 w The Pain Clinic?

Program rehabilitacji jest uzależniony od ogólnego stanu zdrowia chorego, jak i od stopnia ciężkości przebiegu COVID-19, dlatego w procesie rekonwalescencji niezmiernie istotna jest indywidualna analiza przypadku każdego pacjenta. Na pierwszej wizycie fizjoterapeuci przeprowadzają obszerny wywiad, który uwzględnia aktualne dolegliwości. Warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną oraz wyniki dotychczas wykonanych badań, które są istotne podczas planowania rehabilitacji. W badaniu fizykalnym terapeuta dokonuje oceny toru oddychania oraz analizy sylwetki pacjenta. Bada także zakresy ruchomości – szczególnie odcinka szyjnego i piersiowego oraz kończyn górnych.

Do najczęstszych powikłań po przebytym zakażeniu koronawirusem, które dotyczą aparatu ruchu, zaliczamy:

  • wzmożone napięcie przepony oraz mięśni odpowiedzialnych za oddychanie,
  • ograniczenie ruchomości odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa, a także towarzyszące temu dolegliwości bólowe,
  • napięcie mięśni podpotylicznych i przedniego przedziału mięśni szyi,
  • ograniczenie ruchomości, ból w okolicach mostka oraz stawów żebrowo-mostkowych.

W naszej praktyce fizjoterapeutycznej istotną rolę odgrywa manualna praca z pacjentami, a także kinezyterapia połączoną z treningiem wytrzymałościowym. Duży nacisk kładziemy przede wszystkim na rehabilitację oddechową. Wszystkie te działania mają na celu odbudowę wydolności oraz wytrzymałości oddechowej, jak również poprawę mobilności klatki piersiowej i kręgosłupa. Rehabilitacja obejmuje:

Ćwiczenia oddechowe

Aby zrozumieć ich istotę, musimy zdać sobie sprawę z faktu, iż podczas oddychania zachodzi szereg ważnych procesów biochemicznych. Oddech wpływa przede wszystkim na stymulację układu nerwowego i hormonalnego, a także reguluje poziom pH. Zaburzony tor oddechowy powoduje negatywne skutki w postaci niedotlenienia mięśni i nadmiernej aktywacji współczulnego układu nerwowego. Taki stan ciągłej gotowości organizmu w dłużej perspektywie może nawet skutkować pojawieniem się ataków paniki. Dlatego w rehabilitacji pocovidowej poprzez odpowiednią terapię i ćwiczenia zwracamy szczególną uwagę na poprawę jakości oddechu oraz naukę oddychania poszczególnymi torami: brzusznym, piersiowym oraz przeponowym, przy jednoczesnych technikach uwalniania napiętych tkanek poprawiających ruchomość klatki piersiowej.

rehabilitacja po covid-19 warszawa

Trening wytrzymałościowy

Istotną rolą w rehabilitacji pocovidowej jest trening wytrzymałościowy o zmiennej intensywności. W The Pain Clinic kładziemy nacisk na zwiększenie tolerancji wysiłkowej oraz życiowej pojemności płuc. Ćwiczenia ogólnokondycyjne ukierunkowane są przede wszystkim na odzyskanie sprawności oddechowej oraz siły mięśniowej. Dostosowujemy zindywidualizowany plan treningowy, który aktywuje najważniejsze mięśnie.

Ćwiczenia relaksacyjne

To również kluczowy element terapii stosowanej w rehabilitacji. Ćwiczenia relaksacyjne mają na celu głębokie uspokojenie. Pozytywnie oddziałują na układ nerwowy – zostaje wyciszona aktywność układu współczulnego, a układ przywspółczulny (odpowiedzialny za odpoczynek) zaczyna się aktywować. Dzięki temu zmniejsza się produkcja hormonów stresu – adrenaliny i kortyzolu. Pacjenci odczuwają harmonijne wyrównanie oddechu, unormowanie ciśnienia tętniczego, tętna oraz normalizację napięcia mięśniowego.

Techniki manualne

W The Pain Clinic fizjoterapeuci dużą część indywidualnej pracy z pacjentem opierają o różnego rodzaju techniki manualne, mające na celu rozluźnić tkanki, zlikwidować dolegliwości bólowe, a także przywrócić ruchomość niewydolnym strukturom. Wykorzystują do tego elementy terapii manualnej, masażu oraz techniki terapii tkanek miękkich.

Edukacja pacjenta

Sukcesem rehabilitacji jest także nauka pacjenta prawidłowych pozycji ułożeniowych oraz właściwej techniki wykonywania ćwiczeń. Nasi fizjoterapeuci przykładają do tego szczególną uwagę. 

Zapraszamy na rehabilitację do The Pain Clinic

Pamiętaj, że fachowo przeprowadzona rehabilitacja pocovidowa gwarantuje znacznie szybszy powrót do zdrowia. Nasza klinika to miejsce, w którym wykorzystujemy wszystkie dostępne narzędzia i metody zgodne z najnowszą wiedzą medyczną, aby w sposób kompleksowy zadbać o pacjentów. Ten typ rehabilitacji przeprowadza u nas mgr Anna Bałuk.

Jeśli zmagasz się ze skutkami przebytej choroby COVID-19 lub z innymi schorzeniami, odwiedź centrum rehabilitacji The Pain Clinic. Z pewnością zaproponujemy Ci najlepszy sposób leczenia. Zapraszamy na wizytę, na której uzyskasz fachową pomoc i odpowiedź na wszystkie pytania!

Rezerwacja wizyty online