Rehabilitacja kolana

Rehabilitacja

Stawy kolanowe są jednym z elementów układu ruchu, które ulegają permanentnym urazom i przeciążeniom. Problem może dotyczyć więzadeł, chrząstki stawowej, łąkotek i wielu innych struktur. Tylko specjalistyczne leczenie i właściwie poprowadzona rehabilitacja gwarantują powrót do pełnej sprawności po kontuzji.

rehabilitacja kolana warszawa

W The Pain Clinic przeprowadzamy kompleksową rehabilitację po różnego rodzaju kontuzjach oraz zabiegach operacyjnych w obrębie stawu kolanowego. Wiemy, jak ważne w procesie usprawniania jest indywidualne podejście do pacjenta. Sięgamy wyłącznie po sprawdzone metody, nie bojąc się wykorzystywać najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie rehabilitacji kolana.

Rehabilitacja kolana w The Pain Clinic

Rehabilitacja kolana w naszej klinice obejmuje:

  • szczegółowy wywiad oraz badanie pacjenta,
  • indywidualny dobór najkorzystniejszych metod rehabilitacyjnych uwzględniających stan zdrowia oraz potrzeby pacjenta,
  • edukację dotyczącą sposobów ochrony przed dalszymi kontuzjami.

W celu lepszej diagnostyki przed wdrożeniem rehabilitacji warto wykonać badanie ultrasonograficzne stawu kolanowego.

Do najczęstszych zabiegów operacyjnych w obrębie kolana należą:

  • artroskopia stawu kolanowego,
  • rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL,
  • rekonstrukcja więzadła krzyżowego tylnego PCL,
  • rekonstrukcja kompleksu więzadłowego tylno-bocznego,
  • szycie lub usunięcie łąkotki,
  • leczenie złamań,
  • endoprotezoplastyka stawu kolanowego.

Rehabilitacja przedoperacyjna kolana

Niezbędnym uzupełnieniem po każdym zabiegu operacyjnym w obrębie kolana jest przemyślany, indywidualnie dobrany oraz konsekwentnie realizowany program rehabilitacji. Jej głównym celem jest odtworzenie utraconej funkcji stawu i kończyny. Przygotowanie do operacji powinna poprzedzać rehabilitacja przedoperacyjna, która odpowiednio przystosuje narząd ruchu do podjęcia właściwej funkcji po leczeniu chirurgicznym. Fizjoterapeuci The Pain Clinic dzięki odpowiednim metodom fizjoterapeutycznym przywracają balans mięśni stawu kolanowego poprzez rozluźnienie i wzmocnienie struktur. Dużą uwagę skupiają również na osiągnięciu jak najlepszej ruchomości stawów im większy ruch kolanem uda się wypracować przed operacją, tym łatwiej będzie osiągnąć prawidłowy zakres ruchomości po leczeniu. Ma to szczególne znaczenie przy planowanych zabiegach rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego oraz wszczepieniu endoprotezy kolana.

Rehabilitacja pooperacyjna kolana

Operacja ma na celu naprawę niewydolnych elementów stawu. Niestety każda ingerencja chirurgiczna wiąże się z pewnego rodzaju ”traumą” dla tkanek – lekarz dostając się do wnętrza kolana, musi rozciąć wiele struktur. Dlatego w wyniku zabiegu dochodzi do powstania obrzęku, krwawienia oraz napięcia mięśni, co niesie za sobą zaburzenia funkcji stawu oraz generuje ból. Rehabilitacja pooperacyjna ma na celu przywrócenie prawidłowego działania stawu. Postępowanie składa się z poszczególnych etapów. Długość trwania oraz formy rehabilitacji zależą w głównej mierze od rodzaju uszkodzenia stawu kolanowego.

W pierwszych tygodniach fizjoterapeuci The Pain Clinic stosują metody redukujące obrzęk oraz wspomagające gojenie blizny – kinesjotaping, techniki manualne. Ćwiczenia w początkowym etapie należy realizować w pozycjach odciążających operowany staw (np. leżenia i siedzenia). W miarę upływu czasu terapeuci wprowadzają odpowiednie ćwiczenia zwiększające zakres ruchomości oraz przywracające siłę mięśni stabilizujących staw. Wypracowanie balansu pracy pomiędzy czynnymi i biernymi elementami jest kluczem do prawidłowej funkcjonalności, a poprawa czucia głębokiego w obrębie operowanej kończyny zabezpiecza struktury przed kolejnymi uszkodzeniami. Dlatego zaleca się przy tym wprowadzenie treningu sensomotorycznego lub dodatkowych technik terapeutycznych, takich jak między innymi suche igłowanie, które zapewnia szybszą odnowę funkcji nerwowo-mięśniowych.

Gdzie w Warszawie rehabilitować kolano?

W ostatnim etapie rehabilitacji znacznemu rozwinięciu ulega wachlarz ćwiczeń, które mają za zadanie w pełni obciążać struktury kolana i są charakterystyczne dla danej dyscypliny sportu uprawianej przez pacjenta. Powyższe etapy leczenia nie mają sztywnych granic i mogą płynnie się przenikać podczas trwania usprawniania. Zawsze decyduje o tym fizjoterapeuta.

Ile trwa rehabilitacja po operacji kolana?

Czas rehabilitacji może się różnić w zależności od rodzaju urazu, rozległości leczenia operacyjnego oraz kondycji pacjenta. Średnio okres ten wynosi około 3 miesiące. Jednak w przypadku późnego rozpoczęcia usprawniania i skomplikowanych uszkodzeń tkanek czas rehabilitacji może znacząco się wydłużyć.

Dlaczego The Pain Clinic?

Przeszedłeś zabieg operacyjny lub jesteś przed operacją? Zmagasz się ze stanem zapalnym / bólem stawu kolanowego? Jeśli szukasz fizjoterapeutów, którzy opracują dostosowaną do Twojego problemu terapię, zgłoś się do The Pain Clinic. Nasza kadra specjalistów posiada wieloletnie doświadczenie i wiedzę, dzięki której jesteśmy w stanie pomagać osobom po zabiegach operacyjnych i wszelkich kontuzjach kolan.

Rezerwacja wizyty online