Przezskórna tenotomia igłowa
Tenotomia igłowa
Przezskórna tenotomia igłowa jest przełomem w leczeniu tendinopatii, czyli schorzeń ścięgien, które generują przewlekły ból oraz ograniczenie funkcji stawów. Terapia wykazuje pozytywne rezultaty zarówno w przypadku sportowców, jak i pacjentów z typowymi urazami przeciążeniowymi w obrębie ścięgien. Mało inwazyjny zabieg przezskórny jest szybki, a co najważniejsze skraca czas regeneracji.
Tendinopatie są stosunkowo trudne do leczenia, przez co terapia może trwać miesiącami. Wyklucza to pacjenta z uprawiania sportu czy wykonywania codziennych czynności, co negatywnie odbija się na jego jakości życia. Chęć pomocy pacjentom borykającym się z przewlekłymi i opornymi na leczenie tendinopatii spowodowała, że The Pain Clinic jako jedno z nielicznych miejsc w Polsce oferuje terapię przezskórnej tenotomii igłowej pod kontrolą USG. Zabieg przeprowadzany jest przez doświadczonych specjalistów w dziedzinie sonochirurgii, czyli leczenia pod kontrolą USG. Dowiedź się, na czym polega terapia, kto może z niej skorzystać i na jakie efekty można liczyć.
Przezskórna tenotomia igłowa – co to jest?
Przezskórna tenotomia igłowa to małoinwazyjna procedura medyczna, która stosowana jest w leczeniu zmian ścięgien o charakterze przewlekłym (przewlekła degeneracja, osteofity, wapniejące zapalenie ścięgien). Zabieg tenotomii wykorzystuje fizyczną stymulację igłową pod kontrolą USG, która przerywa patologiczną tkankę taką jak: zrosty, zwapnienia i blizny. Celem procedury jest wywołanie stanu zapalnego i zwiększenie przepływu krwi do ścięgna poprzez wielokrotne nakłuwanie zmienionej okolicy. Pozwala to komórkom organizmu rozpocząć procesy odbudowujące uszkodzone ścięgno. Zabieg nie wiążę się z nacięciami tkanek, dzięki czemu czas rekonwalescencji jest maksymalnie skrócony w porównaniu z zabiegiem operacyjnym. Pacjenci bardzo szybko mogą powrócić do codziennych czynności.
Wskazania do zabiegu
Głównym zaleceniem do przeprowadzenia przezskórnej tenotomii igłowej są tendinopatie i entezopatie, które obejmują struktury ścięgien i mięśni. Zabieg stosowany jest w leczeniu takich zmian, jak:
- łokieć golfisty i łokieć tenisisty,
- uszkodzenie stożka rotatorów,
- zapalenie ścięgna Achillesa,
- zapalenie rozcięgna podeszwowego,
- schorzenia ścięgien pośladkowych (tzw. zespół bólowy krętarza większego),
- przeciążenie ścięgien w obrębie rzepki: kolano biegacza, skoczka,
- zapalenie ścięgien stawu biodrowego,
- degenerację chrząstki trójkątnej (TFCC) nadgarstka,
- wybrane uszkodzenie łąkotek stawu kolanowego.
Przeciwwskazania do przezskórnej tenotomii igłowej
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest:
- zmiany skórne w miejscu zabiegowym,
- zaburzenia czucia.
Jak przebiega zabieg przezskórnej tenotomii igłowej?
Zabieg trwa ok. 15-20 min. Lekarz przy pomocy USG lokalizuje chorobowo zmienione ścięgno, a następnie wstrzykuje preparat znieczulający. Procedura polega na wykonaniu niewielkich nakłuć w pobliżu uszkodzonych tkanek. Powoduje to wytworzenie się kontrolowanego stanu zapalnego i pobudzenie procesów regeneracji. Przy użyciu igły zwapniała tkanka może zostać rozbita i odessana przez strzykawkę. Lekarz zakłada opatrunek w celu kompresji miejsca zabiegu oraz udziela niezbędnych informacji na temat przebiegu rekonwalescencji. Powrót do pełnej aktywności sportowej po przezskórnej tenotomii zajmuje do. 4-6 tygodni. W ciągu kilku dni lub tygodni po zabiegu pacjenci mogą odczuwać niewielką tkliwość w miejscu zabiegu.
Jak długo utrzymują się efekty przezskórnej tenotomii igłowej?
Dane pokazują, że ulga w bólu i poprawa funkcji mogą utrzymywać się nawet przez kilka lat. Oczywiście u niektórych osób może dojść do nawrotu dolegliwości bólowych, wynikających z odnowienia kontuzji lub innego urazu. Przezskórna tenotomia igłowa pod kontrolą USG może być połączona z terapią kolagenem w celu wzmocnienia efektów terapii i szybszej regeneracji chorobowo zmienionej okolicy.
Niezbędnym etapem w powrocie do sprawności jest praca z fizjoterapeutą, który wdroży odpowiednią terapię opartą na ćwiczeniach wzmacniających siłę mięśniową oraz udzieli niezbędnych wskazówek zapobiegania ponownym urazom.
Zaufaj specjalistom z The Pain Clinic z Warszawy
Od wielu miesięcy czy lat zmagasz się z przewlekłymi dolegliwościami narządu ruchu? Dotychczas stosowane formy leczenia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów? Umów się na konsultację w The Pain Clinic, gdzie pracuje doświadczony zespół specjalistów z dziedziny ortopedii i traumatologii narządu ruchu, leczenia bólu oraz fizjoterapeutów, którzy na co dzień pomagają pacjentom uwolnić się od bólu.