Palec zatrzaskujący

Dysfunkcja ręki

Wykonuje: lek. med. Jakub Pacholczyk

Palec zatrzaskujący to jedna z najczęstszych dysfunkcji ręki, związana z upośledzeniem jej czynności chwytnej. Schorzenie początkowo objawia się bólem u podstawy palca. Następnie pojawia się   bolesnym przeskakiwaniem podczas zginania i prostowania palca. W kolejnej fazie występuje blokowanie się palca w zgięciu, nieraz wymagające pomocy drugiej ręki w celu odblokowania . Z tego powodu wykonywanie najprostszych czynności staje się utrudnione. Bardzo rzadko dochodzi do samoistnego ustąpienia dolegliwości. Brak leczenia choroby może prowadzić do zablokowania palca w zgięciu (palec zakleszczony), a następnie powstawania przykurczów i znacznego pogorszenia funkcji.

W The Pain Clinic w Warszawie pomagamy pacjentom zmagającym się ze schorzeniem palca strzelającego. Jeden z naszych specjalistów dr Jakub Pacholczyk przeprowadza małoinwazyjny zabieg przezskórnego uwolnienia troczka A1 ścięgen mięśnia zginaczy palca. Dzięki tej metodzie pacjenci odzyskują dawną ruchomość palca. Efekt zabiegu jest natychmiastowy, a okres rekonwalescencji minimalny, ponieważ interwencja nie wiąże się z przecinaniem skóry i zakładaniem szwów. Jest to aktualnie najskuteczniejsza metoda leczenia palca zatrzaskującego.

Leczenie palca zatrzaskującego – koszt

Koszty zabiegu przezskórnego uwolnienia troczka A1 ścięgen mięśnia zginaczypalca, wynosi 1 650 – 2 050 zł. Na cenę składają się konsultacja ortopedyczna wraz z badaniem USG.

Palec zatrzaskujący – co to jest?

Palec zatrzaskujący (ang. Trigger finger) zwany również jako palec trzaskający, strzelający lub przeskakujący, to schorzenie charakteryzujące się zwyrodnieniem z możliwym zapaleniem więzadła obrączkowego (troczka A1) ścięgien mięśni zginaczy palca, na wysokości stawów śródręczno-paliczkowych. W wyniku pogrubienia struktury i zwężenia światła troczka więzadła dochodzi do utrudnienia ruchomości ścięgien. Dodatkowo może pojawić się stan zapalny powodujący zmniejszenie przestrzeni w pochewce ścięgnistej i zwiększenie tarcia pomiędzy ścięgnem a pochewką. Zmiany te generują problem ze zgięciem palców oraz charakterystyczny dźwięk przeskakiwania ścięgna o troczek z towarzyszącym silnym bólem. Patologia rozwija się zazwyczaj w obrębie jednego palca (serdecznego, palca środkowego lub wskazującego), chociaż istnieją przypadki, gdy proces chorobowy obejmuje ich więcej – zarówno w jednej, jak i w obu rękach. Często pojawia się też u pacjentów z zespołem cieśni kanału nadgarstka

palec zatrzaskujący warszawa

Przyczyny palca zatrzaskującego

Bezpośrednia przyczyna palca trzaskającego bardzo często jest trudna do ustalenia. W przebiegu licznych badań wyłoniono szereg czynników ryzyka, które mogą predysponować do rozwoju choroby. Są to głównie czynniki mechaniczne – przede wszystkim powtarzające się przeciążenia i mikrourazy w tej okolicy, na które szczególnie narażone są osoby wykonujące prace manualne. Przypadłość często dotyka pacjentów zmagających się z chorobami o podłożu reumatycznym i metabolicznym, takimi jak: dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów czy cukrzyca. Szacunkowo palec trzaskający częściej dotyczy kobiet, zwłaszcza w wieku 40-60 lat. Co ciekawe, schorzenie bywa również problemem pań w ciąży, co jest prawdopodobnie wynikiem zwiększonego działania hormonów.

Objawy palca trzaskającego

Osoby zmagające się z problemem palca trzaskającego na co dzień doświadczają następujących objawów:

  • dolegliwości bólowych,
  • zaburzenia w płynnym zginaniu i prostowaniu palca – charakterystyczne jest gwałtowne odblokowywanie palca w fazie wyprostu,
  • zauważalne i wyczuwalne przeskakiwania,
  • wyczuwalny drobny guzek przy podstawie chorego palca,
  • zaczerwienienie skóry i opuchlizna palca.

W zaawansowanym stadium, aby wyprostować palec, konieczne jest pomaganie sobie drugą ręką. Przesuwaniu ścięgna pod troczkiem często towarzyszy ból. U części pacjentów dochodzi do całkowitego zablokowania palca w zgięciu, co uniemożliwia wykonywanie wielu codziennych czynności.

Zabieg na palec trzaskający w The Pain Clinic

W The Pain Clinic osoby borykające się z powyższymi objawami mogą liczyć na szybkie rozpoznanie schorzenia. Nasi specjaliści przeprowadzają wnikliwy wywiad oraz badanie kliniczne. Dodatkowo lekarz podczas konsultacji wykonuje również badanie ultrasonograficzne (USG). Diagnostyka ma na celu wykluczyć inne schorzenia, przy których może wystąpić ból ręki m.in.: zwichnięcia stawu międzypaliczkowego bliższego lub śródręczno-paliczkowego, przykurczu Dupuytrena czy choroby de Quervaina. Zespół ortopedów z powodzeniem pomaga pacjentom pożegnać się z uporczywymi objawami i trwale wyleczyć schorzenie, jakim jest palec trzaskający. Wieloletnie doświadczenie kliniczne pozwoliło nam oferować nowoczesną, małoinwazyjną metodę leczenia palca zatrzaskującego.

leczenie palca zatrzaskującego warszawa

W sytuacji, kiedy choroba przybiera zaawansowany stopień, a podjęte metody zachowawcze, takie jak farmakoterapia i fizjoterapia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, rozwiązaniem stosowanym w naszym gabinecie jest przezskórne uwolnienie troczka A1 ścięgien mięśnia zginacza palców. To zabieg małoinwazyjny tj. bez przecinania skóry skalpelem i zakładania szwów. Przezskórne uwolnienie troczka ścięgien mięśni zginaczy palca przeprowadzane jest z zachowaniem zasad aseptyki w znieczuleniu miejscowym za pomocą 1% roztworu Lignocainy. Przed przystąpieniem do zabiegu, specjalista na podstawie badania USG precyzyjnie określa miejsce wykonania procedury. Zabieg polega na kilkukrotnym wbiciu igły w obrębie dłoniowej powierzchni ręki poniżej palca. Za pomocą ostrego czubka igły lekarz dokonuje częściowego lub całkowitego przecięcia troczka (więzadła obrączkowatego), umożliwiając tym samym swobodne ruchy ścięgien.

Poznaj efekty zabiegu na palec zatrzaskujący

Efekty zauważalne są od razu po zabiegu – dochodzi do natychmiastowego ustąpienia i zmniejszenia bólu oraz zatrzaskiwania. Bezpośrednio po wykonanej iniekcji mogą wystąpić kilkunastodniowa bolesność, nieduży obrzęk i niewielkie zasinienie palca. Bezpośrednio po procedurze na rękę zakładany jest opatrunek uciskowy, który po kilku godzinach można zdjąć. Przez jakiś czas należy powstrzymać się od dźwigania, dlatego przy pracy fizycznej wskazane jest kilka dni odpoczynku. Najczęściej w ciągu 2 tygodni można powrócić do pełnego obciążania dłoni.

gdzie w warszawie leczyć palec zatrzaskujący

Przezskórne uwolnienie troczka A1 ścięgien mięśnia zginaczy palca to zabieg cieszący się dużą skutecznością. Pacjenci widzą efekty od razu, a dzięki małej inwazyjności metody ryzyko powikłań i nawrotu jest o wiele mniejsze niż w przypadku leczenia operacyjnego metodą otwartą”. Aby cieszyć się trwałością efektów zabiegu, rekomendujemy wdrożenie rehabilitacji pod okiem doświadczonych fizjoterapeutów z The Pain Clinic. Odpowiednio dobrane ćwiczenia i terapia manualna wspomagają prawidłową ruchomość palców, nadgarstka, rozluźniają napięte tkanki oraz wzmacniają mięśnie.

Wybierz The Pain Clinic z Warszawy – pozbądź się  objawów palca zatrzaskującego!

Zmagasz się z narastającym problemem w zginaniu i prostowaniu palca, podczas ruchów palcem czujesz przeskakiwanie i bolesne zatrzaskiwanie palca przy zginaniu oraz wyproście? Być może otrzymałaś/eś już diagnozę palca zatrzaskującego, jednak zastosowane leczenie okazało się nieskuteczne? Nie czekaj na moment, kiedy schorzenie trwale ograniczy Twoją aktywność. Zapraszamy wszystkich Pacjentów na konsultację w zakresie problemów z palcem strzelającym. Zespół ortopedów z The Pain Clinic specjalizuje się w leczeniu tej dysfunkcji narządu ruchu. Zabieg, który wykonujemy, w połączeniu z rehabilitacją przyniósł ulgę wielu osobom. Zadzwoń do nas lub odwiedź naszą Klinikę w Warszawie!

Sprawdź też, jak zapobiegać kontuzjom ścięgna Achillesa.

Rezerwacja wizyty online