Łokieć tenisisty

Leczenie łokcia tenisisty

Łokieć tenisisty to jeden z najczęściej rozpoznawanych urazów w obrębie stawu łokciowego. Dolegliwości upośledzają funkcję całej kończyny, powodują ból oraz ograniczenie ruchomości, a długotrwały proces zapalny może prowadzić do powstania zmian strukturalnych. Dowiedz się więcej na temat tego, jakie są przyczyny i objawy łokcia tenisisty oraz w jaki sposób leczymy to schorzenie w The Pain Clinic.

Łokieć tenisisty co to jest?

Łokieć tenisisty to zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej o charakterze zwyrodnieniowo-zapalnym. Uraz ten należy do grupy entezopatii dokładnie jest to entezopatia przyczepów mięśni prostowników nadgarstka mających swój przyczep początkowy na kości ramiennej. Nazwa schorzenia jest nieco myląca, ponieważ mogłoby się wydawać, że uraz dotyczy wyłącznie tenisistów. W rzeczywistości problem pojawia się głównie u pacjentów zupełnie niezwiązanych z tą dyscypliną sportu.

Łokieć tenisisty przyczyny

Zespół nadkłykcia bocznego dotyka osoby, które narażone są na przeciążenia w tej okolicy pod wpływem monotonnych wzorców ruchowych. Schorzenie dominuje wśród osób w wieku produkcyjnym, a szczyt zachorowań przypada na 40-50 r.ż. W gronie zawodów predysponujących do bólu łokcia zaliczamy między innymi: pracowników biurowych, mechaników samochodowych, krawcowe czy fryzjerów.

Łokieć tenisisty – w jaki sposób dochodzi do kontuzji?

Łokieć tenisisty jest skutkiem nakładających się na siebie mikrourazów oraz długotrwałego przeciążania ścięgien, w efekcie czego dochodzi do zaburzeń ukrwienia okolic przyczepów mięśni prostowników nadgarstka (sprawdź, jak radzić sobie z bólem nadgarstka): prostownika długiego nadgarstka, prostownika krótkiego oraz prostownika palców. Brak regeneracji prowadzi do uszkodzeń struktur włókien kolagenowych i nieprawidłowego ukrwienia okolicy przyczepu. Tworzą się wówczas patologiczne nerwy i naczynia krwionośne.

łokieć tenisisty warszawa

Zespół nadkłykcia bocznego kości ramiennej może być efektem zarówno przeciążenia, jak i zbyt niskiej aktywności ręki, co nawet przy małym obciążeniu prowadzi do kontuzji. Dlatego na schorzenie bardzo często skarżą się osoby, które na co dzień nie uprawiają sportu, za to dużo pracują przy biurku. Jest to również dość typowy uraz w grupie seniorów, których ścięgna i mięśnie są osłabione, a przez co narażone na zbyt duży wysiłek.

Łokieć tenisisty – objawy, których nie wolno ignorować

Jednym z pierwszych objawów łokcia tenisisty są dolegliwości bólowe zlokalizowane po zewnętrznej stronie stawu łokciowego. Objawy nasilają się w momencie zaciśnięcia dłoni lub grzbietowego zgięcia nadgarstka z oporem. Początkowo ból jest punktowy, umiejscowiony w okolicy przyczepu mięśni. Występuje przede wszystkim w trakcie wykonywania określonych ruchów podczas chwytania przedmiotów, dźwigania zakupów czy otwierania drzwi. Pacjenci opisują go jako piekący i kłujący, miewa również charakter pulsujący, bądź stały. Ból promieniuje na niższe partie do przedramienia lub nadgarstka, powodując czasem mrowienie i drętwienie dłoni. Oprócz tego wśród objawów zaobserwować możemy przede wszystkim:

  • osłabienie siły mięśniowej proste czynności, takie jak podanie ręki, otwieranie drzwi, pisanie przy komputerze stają się bolesne i trudne do wykonania,
  • tkliwość i wyraźne ocieplenie tkanek w okolicy stawu łokciowegołokieć reaguje wrażliwością na ucisk i zwykły dotyk,
  • wyczuwalne palpacyjnie zgrubienia w rejonach przyczepów mięśni.

Zbagatelizowanie tych objawów prowadzi do dalszych deformacji, co skutkuje ograniczoną ruchomością stawu oraz bólem w trakcie bezczynności (np. podczas snu).

Łokieć tenisisty – leczenie i rehabilitacja

W klinice The Pain Clinic oferujemy nowoczesne formy diagnostyki oraz rehabilitacji dostosowanej do indywidualnych potrzeb pacjentów. Podczas pracy z pacjentami skupiamy się przede wszystkim na przyczynie problemu, wyeliminowaniu objawów współtowarzyszących oraz przywróceniu pełnej aktywności i funkcjonalności.

Diagnostyka schorzenia w pierwszej kolejności polega na zebraniu wywiadu dotyczącego odczuwanych objawów. Następnym krokiem jest badanie fizykalne, opierające się na testach oporowych (np. test Milla lub Thomsona). Lekarz ortopeda różnicuje dolegliwości bólowe pod kątem występowania innych zaburzeń strukturalnych w okolicy łokcia. W tym celu pomocne mogą być następujące badania obrazowe:

  • zdjęcie RTG – wykonane w dwóch projekcjach – AP i bocznej. Najlepiej obydwu stawów łokciowych w celu ustalenia, czy nie doszło kiedyś do urazu oraz w celu sprawdzenia, czy we wspólnym przyczepie mięśni prostowników nie występują zwapnienia, zmiany zwyrodnieniowe, itp.
  • USG – pozwala w szybki i bezbolesny sposób zdiagnozować stan całego stawu łokciowego z uwzględnieniem wszystkich tkanek miękkich. Co również ważne – jest to doskonałe narzędzie monitorujące efekty leczenia fizjoterapeutycznego. W porównaniu do innych metod obrazowych może być wykonywane w krótkich odstępach czasu bez żadnego ryzyka.
  • ENG/EMG – pomocne szczególnie w diagnozowaniu np. zapalenia rowka nerwu łokciowego.

leczenie łokcia tenisisty warszawa

Leczenie łokcia tenisisty jest efektem skojarzonego działania wielu metod i narzędzi terapeutycznych. Jedną z nich są iniekcje osoczem bogatopłytkowym. Zastrzyk z PRP zwiększa stan zapalny, co stymuluje gojenie tkanek w dotkniętym obszarze. Dzięki temu Pacjenci po pewnym czasie odczuwają zmniejszenie bólu, dzięki czemu mogą wrócić do wielu aktywności sprzed choroby. Badania wykazały, że leczenie łokcia tenisisty osoczem jest skuteczne zarówno w ostrej, jak i przewlekłej formie schorzenia. Zabieg rozpoczyna się pobraniem krwi od Pacjenta. Probówka umieszczona jest w maszynie zwanej wirówką. Wirówka oddziela poszczególne warstwy krwi, dzięki czemu możliwe jest otrzymanie osocza ze zwiększoną koncentracją płytek krwi. Kolejnym etapem jest podanie osocza bogatopłytkowego do okolicy objętej stanem chorobowym. Cała procedura przeprowadzana jest pod kontrolą USG. Zabieg trwa ok. 30 min, po iniekcji wymagane jest oszczędzanie ręki przez okres od 10 do 14 dni oraz rezygnacja ze sportu na ok. 6 tygodni.

W The Pain Clinic stosujemy metody kompleksowej terapii, do których należy m.in. rehabilitacja ortopedyczna. Wykorzystywane są takie formy leczenia, jak: terapia manualna, masaż poprzeczny tkanek miękkich, techniki manipulacji i mobilizacji oraz medyczny trening funkcjonalny. Działania te mają na celu odtworzenie naturalnej ruchomości tkanek. Ważnym elementem rehabilitacji łokcia tenisisty jest konieczność wprowadzenia modyfikacji tych czynności, które wywołują ból. Niestety kontuzja ma dużą tendencję do nawrotów w sytuacji, gdy leczenie nie zostanie powiązane ze zmianą nawyków. Ważne jest wdrożenie ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie przedramienia w celu uelastycznienia prostowników nadgarstka. Należy je wdrażać stopniowo pod okiem fizjoterapeuty, aby nie doprowadzić do ponownego przeciążenia ścięgien i odnowienia kontuzji.

Ile trwa leczenie łokcia tenisisty?

Efekty leczenia łokcia osoczem obserwuje się już po ok. 2-6 tygodniach od pierwszej iniekcji. Wizyta kontrolna ma miejsce po ok. 6 tygodniach. Specjalista ortopedii ocenia wówczas wczesny wynik leczenia oraz planuje dalsze leczenie np. rehabilitację, która jest istotnym elementem terapii. Przewlekła entezopatia z reguły wymaga przeprowadzenia większej liczby zabiegów. Ważne jest, aby nie zwlekać z podjęciem terapii. Stałe przeciążenia osłabionych struktur prowadzą do coraz większych zmian, co w efekcie powoduje wydłużenie czasu leczenia i powrotu do sprawności. Może doprowadzić również do uszkodzenia tkanek, konieczna będzie wówczas interwencja chirurgiczna.

Ile kosztuje leczenie łokcia tenisisty w The Pain Clinic w Warszawie

Konsultacja ortopedyczna USG to koszt ok. 300 zł,  cena rehabilitacji ortopedycznej wynosi 170 zł.  Cena iniekcji osoczem bogatopłytkowym to koszt 1200 zł.

Zauważyłeś u siebie niepokojące objawy ze strony stawu łokciowego? Męczy Cię promieniujący ból, zdarza Ci się nie przespać nocy z powodu ręki? Być może cierpisz na przypadłość zwaną łokciem tenisisty. Nie zwlekaj, zgłoś się do The Pain Clinic, gdzie nasi specjaliści pomogą Ci uporać się z kontuzją.

Rezerwacja wizyty online