Łokieć golfisty

Leczenie łokcia golfisty

Staw łokciowy odgrywa kluczową rolę w codziennym funkcjonowaniu. To właśnie dzięki niemu możemy swobodnie zginać rękę, pracować przy komputerze czy podnosić przedmioty. Obszar łokcia narażony jest na wiele kontuzji, wśród których do jednego z  najbardziej popularnych należy tzw. łokieć golfisty. Schorzenie ma charakter przeciążeniowy lub urazowy i objawia się zaburzeniami funkcji kończyny górnej. Dowiedź się, jakie są objawy i przyczyny łokcia golfisty oraz jak wygląda leczenie schorzenia w The Pain Clinic w Warszawie.

Łokieć golfisty – co to jest?

Łokieć golfisty (entezopatia przyczepu zginaczy przedramienia) to potoczna nazwa określająca zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Schorzenie objawia się dolegliwościami bólowymi po wewnętrznej stronie łokcia w miejscu przyczepu mięśni przedramienia: nawrotnego obłego i zginacza promieniowego nadgarstka. Objawy pojawiają się między innymi w wyniku powtarzalnych ruchów nadgarstka. Wbrew swojej nazwie kontuzja nie dotyczy jedynie osób uprawiających sport, jakim jest gra w golfa, lecz do jej rozwoju predysponują powtarzające się i przeciążające ruchy ręką.

łokieć golfisty warszawa

Czy łokieć golfisty i łokieć tenisisty mają ze sobą coś wspólnego? Obydwie choroby zalicza się do tzw. entezopatii, czyli patologii ścięgien lub więzadeł, które występują w miejscach ich przyczepiania się do kości. Łokieć tenisisty to zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Istota dysfunkcji jest taka sama, jak w przypadku łokcia golfisty, inna jest natomiast lokalizacja ogniska chorobowego i umiejscowienie objawów. Osoby z łokciem golfisty zgłaszają ból po wewnętrznej stronie łokcia, który promieniuje do przedramienia po jego dolnej powierzchni. Natomiast w łokciu tenisisty dolegliwości obejmują boczną okolicę łokcia i mogą promieniować do nadgarstka przez wierzchnią część przedramienia.

Łokieć golfisty – przyczyny

Główną przyczyną łokcia golfisty są zmiany przeciążeniowe i uszkodzenia przyczepów mięśnia nawrotnego obłego lub zginacza promieniowego nadgarstka. Po pewnym czasie prowadzi to do sumowania się mikrourazów, co skutkuje degeneracją tkanek w obrębie stawu łokciowego. Podatność na powstanie zmian wynika z wykonywania powtarzalnych ruchów nadgarstka w zakresie przekraczającym naturalny opór. Dolegliwości pojawiają się najczęściej po stronie ręki dominującej. Na rozwój schorzenia najbardziej narażone są osoby uprawiające sporty, które silnie angażują kończyny górne (np. podnoszenie ciężarów przy użyciu niewłaściwej techniki), a także przedstawiciele zawodów takich, jak: stolarze, mechanicy czy pracownicy biurowi. Powtarzające się mikrourazy i nawracające stany zapalne mogą być związane również z dysfunkcjami innych stawów. Niestabilność nadgarstka lub ograniczona mobilność stawu ramiennego mogą znacznie przyczyniać się do rozwoju łokcia golfisty. Innymi możliwymi przyczynami, które występują znacznie rzadziej, są zwłóknienia, zwapnienia, przebyte złamania oraz choroby nowotworowe.

Objawy łokcia golfisty

Początkowym objawem łokcia golfisty jest ból po wewnętrznej stronie stawu. Początkowo bolesność pojawia się podczas zginania nadgarstka oraz pronacji (odwracaniu przedramienia). Problematyczne staje się także otwieranie drzwi, obrócenie klamki czy uściśnięcie dłoni. Z czasem dolegliwości występują stale, nawet w spoczynku, a obciążanie łokcia staje się niemożliwe. Tkanki w okolicy stawu stają się tkliwe oraz wyraźnie ocieplone, a w rejonach przyczepów mięśni wyczuwalne jest zgrubienie. Do symptomów dołączają:

 • słabość ręki, nadgarstka i palców (ból bywa szczególnie dotkliwy przy zaciśnięciu dłoni w pięść),
 • zmniejszenie siły mięśniowej i zakresów ruchomości stawu łokciowego,
 • uczucie sztywności, niemożność zgięcia łokcia oraz pełnego wyprostu łokcia,
 • drętwienie i mrowienie w okolicy łokcia.

Ze względu na charakter uszkodzenia, objawy łokcia golfisty z reguły występują w kończynie dominującej. Nieleczony łokieć golfisty może po pewnym czasie skutkować problemami z wykonywaniem nawet najprostszych czynności. Warto więc już przy pierwszych objawach skonsultować się z ortopedą lub fizjoterapeutą. Specjaliści zdiagnozują przyczynę problemów i zaproponują odpowiedni program terapii.

leczenie łokcia golfisty warszawa

Rozpoznanie łokcia golfisty

Istotnym czynnikiem wpływającym na odpowiedni program leczenia, jest właściwie poprowadzona diagnostyka różnicowa. Rozpoznanie łokcia golfisty opiera się na wywiadzie oraz testach oporowych. Jednym z nich jest tzw. odwrócony test Cozena. Aby wywołać objaw łokcia golfisty, fizjoterapeuta w okolicach nadkłykcia przyśrodkowego lekko uciska łokieć pacjenta, natomiast drugą ręką zgina rękę osoby badanej w łokciu i wykonuje ruch rotacyjny przedramieniem do punktu oporu. Następnie specjalista dokonuje grzbietowego zgięcia nadgarstka. Wynik testu na łokieć golfisty jest pozytywny, kiedy pacjent zgłasza dolegliwości bólowe w okolicy nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Badanie palpacyjne w niektórych przypadkach uzupełnia się również diagnostyką obrazową: USG, rezonans magnetyczny oraz zdjęcie RTG. W łokciu golfisty ważna jest dokładna diagnostyka, ponieważ często chorobę można pomylić z zespołem rowka nerwu łokciowego czy ze stanem zapalnym kaletki, co wiąże się ze zmianą sposobu leczenia.

Leczenie i rehabilitacja łokcia golfisty

Terapia łokcia golfisty jest efektem skojarzonego działania wielu metod i narzędzi. W The Pain Clinic w Warszawie skupiamy się przede wszystkim na odnalezieniu i wyeliminowaniu przyczyny tej dolegliwości. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu wiemy, jak ważna jest terapia dostosowana do indywidualnych potrzeb Pacjentów. Dlatego każdemu, kto mierzy się z nieprzyjemnymi objawami łokcia golfisty, proponujemy leczenie zachowawcze oparte na fizjoterapii lub mało inwazyjnych nowoczesnych metodach leczenia bólu łokcia.

Rehabilitacja łokcia golfisty obejmuje różnego rodzaju techniki, m.in.:

 • ćwiczenia poprawiające zakres ruchu – rozciąganie zginaczy nadgarstka, ćwiczenia wzmacniające,
 • techniki terapii manualnej – masaż poprzeczny, flossing z mobilizacją tkanek miękkich,
 • trening funkcjonalny,
 • modyfikacja technik podczas uprawiania sportu,
 • suche igłowanie. 

Proces rehabilitacji można wspierać także skutecznymi iniekcjami przeciwzapalnymi, które niwelują dolegliwości bólowe. 

Powikłania nieleczonego łokcia golfisty

Leczenie łokcia golfisty powinno zostać wdrożone jak najszybciej, ponieważ schorzenie bardzo rzadko wykazuje tendencję do samoleczenia, prowadząc do przewlekłego bólu i ograniczonej sprawności kończyny górnej. Możliwymi powikłaniami braku leczenia łokcia golfisty mogą być:

 • osłabienie siły mięśni przedramienia,
 • uszkodzenie nerwów lub naczyń krwionośnych,
 • przykurcz zgięciowy stawu łokciowego.

profilaktyka łokcia golfisty warszawa

Łokieć golfisty – profilaktyka

Jak zapobiegać łokciu golfisty? Należy przede wszystkim unikać jednostajnego przeciążania mięśni ręki. Warto pamiętać o aktywizacji mięśni antagonistycznych w celu wyrównania siły mięśni i kompensacji przeciążeń. W tym celu ważne jest włączenie do swojej codziennej rutyny ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie przedramienia. Należy je wdrażać stopniowo pod okiem fizjoterapeuty, aby nie doprowadzić do ponownego przeciążenia ścięgien i odnowienia kontuzji.

Ile trwa leczenie łokcia golfisty?

Czas trwania leczenia łokcia golfisty zależy w dużym stopniu od zaawansowania choroby. Jeśli po zauważeniu pierwszych objawów kontuzji od razu zgłosisz się do specjalisty (lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty) i podejmiesz zdecydowane działania, okres powrotu do sprawności będzie zdecydowanie szybszy.

Ile kosztuje leczenie łokcia golfisty w The Pain Clinic w Warszawie?

Koszty leczenia uzależnione są od stopnia zaawansowania zmian. Lekarz lub fizjoterapeuta na podstawie badania Pacjenta jest w stanie określić szacunkowy czas powrotu do pełni sprawności. Konsultacja ortopedyczna wraz z badaniem USG to koszt ok. 300 zł, iniekcje przeciwzapalne to koszt 200-300 zł, natomiast cena rehabilitacji ortopedycznej wynosi 170 zł.

Cierpisz na ból łokcia? Podejrzewasz, że możesz zmagać się z łokciem golfisty? Umów się na konsultację w The Pain Clinic w Warszawie.

Rezerwacja wizyty online