Kriolezja
zamrażanie nerwów
Wykonuje: lek. med. Marta Szymańska
W The Pain Clinic stosujemy techniki leczenia interwencyjnego bólów przewlekłych, pourazowych, pooperacyjnych i zwyrodnieniowych za pomocą zabiegu kriolezji (potocznie znanego jako „zamrożenie nerwu”). Ta innowacyjna i wysoce skuteczna metoda pomaga pacjentom zminimalizować lub całkowicie wyeliminować dolegliwości i odzyskać radość życia – efekt przeciwbólowy utrzymuje się nawet do kilku lat. Pracujemy za pomocą aparatury najnowszej generacji, która precyzyjnie trafia w źródło bólu. Odwiedź naszą klinikę i z pomocą doświadczonych specjalistów wróć do pełnej sprawności.
Według badań co piąta osoba na świecie zmaga się z przewlekłym bólem, który nie reaguje na farmakologiczne metody leczenia. Objawy zazwyczaj trwają wiele lat, przyczyniając się do znacznego obniżenia jakości życia.
Czym jest kriolezja?
Kriolezja to nowoczesna metoda leczenia bólu, której celem jest blokada impulsów nerwowych poprzez miejscowe zamrożenie nerwu. Zabieg wykazuje dużą skuteczność – blisko 80% pacjentów uzyskuje całkowite lub znaczne ograniczenie doznań bólowych. Istotą kriolezji, wykonywanej pod stałą kontrolą USG, jest przerwanie przewodzenia bólu za pomocą kontrolowanej niskiej temperatury, dzięki której powstaje tzw. lodowa kula. Zmniejsza ona dopływ krwi do nerwu, wywołując jego niedotlenienie. Co ważne tkanka nerwowa zachowuje ciągłość osłonki mielinowej, dlatego otoczki nerwu umożliwiają jego regenerację. Kriolezja dedykowana jest pacjentom, u których dotychczasowe formy leczenia farmakologicznego i rehabilitacyjnego nie przyniosły zadowalającej poprawy. Zabieg zalecany jest także osobom, które z powodów zbyt dużego obciążenia zdrowotnego nie kwalifikują się do operacji.
Wskazania do zabiegu
Kriolezja znajduje zastosowanie w leczeniu przewlekłych zespołów bólowych. Najczęstsze wskazania obejmują:
- bóle stawów: barkowego, biodrowego, kolanowego,
- bóle stawów krzyżowo-biodrowych,
- bóle fantomowe po amputacji kończyn,
- bóle w rejonie entezopatii: zespół łokcia golfisty i tenisisty,
- neuralgia z powodu nerwiaków nerwów obwodowych,
- bolesne blizny pooperacyjne,
- bóle dużych stawów z przeciwwskazaniem do leczenia operacyjnego,
- dolegliwości bólowe u pacjentów oczekujących na zabieg operacyjny wymiany stawu (biodrowego, kolanowego),
- bolesne nerwiaki – nerwiak Mortona.
Przeciwwskazania
- brak współpracy z pacjentem (konieczny jest dobry kontakt w czasie stymulacji i mrożenia),
- nieleczone zaburzenia krzepnięcia,
- ogólny zły stan zdrowia pacjenta – zaawansowana niewydolność serca,
- stany zapalne skóry (ropnie, owrzodzenia) uniemożliwiające wprowadzenie sondy w okolicach planowanej kriolezji,
- stan po przebytym udarze lub zawale serca – należy odczekać kilka miesięcy,
- ciąża,
- brak świadomej zgody pacjenta.
Metodyka przeprowadzania kriolezji w The Pain Clinic
Zabieg kriolezji w The Pain Clinic zawsze jest poprzedzony procedurą kwalifikacyjną, która obejmuje:
- wywiad lekarski przeprowadzany w celu uzyskania istotnych informacji o charakterze bólu, metodach dotychczasowego leczenia, chorobach towarzyszących oraz zażywanych lekach. Badanie podmiotowe pozwala także w porę wychwycić przeciwwskazania do przeprowadzenia leczenia.
- badania obrazowe – RTG, MR, TK, diagnostykę laboratoryjną. W razie konieczności uzupełnienia dokumentacji, lekarz zaleca wykonanie dodatkowych badań.
W pierwszym etapie kriolezji lekarz za pomocą cienkiej igły aplikuje podskórnie lek znieczulający, a następnie pod kontrolą USG wkłuwa wenflon potrzebny do wprowadzenia tzw. sondy kriolezyjnej – na jej końcu wytwarzana jest temperatura około -70/-80 stopni Celsjusza. Zabieg odbywa się cały czas w kontakcie z pacjentem – specjalista za pomocą stymulacji ruchowej i czuciowej kontroluje położenie sondy i wykonuje właściwą procedurę selektywnego odnerwienia tkanki. W zależności od rozległości leczonego obszaru i rodzaju schorzenia kriolezja trwa od 30 do 60 minut. Po zabiegu w okolicę wkłucia zakłada się niewielki opatrunek. Na czas 3-4 tygodni pacjent musi unikać dźwigania oraz przeciążania. Na początku normalnym odczuciem jest niewielki dyskomfort w miejscu zabiegowym. Po kilku tygodniach podczas wizyty kontrolnej lekarz ocenia skuteczność zabiegu, a także planuje dalsze leczenie.
Jak się przygotować do zabiegu?
Zabieg kriolezji nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Istotna jest informacja o obecnych chorobach i przyjmowanych lekach, ponieważ może istnieć konieczność ich odstawienia lub zmiany dawkowania. Należy także poinformować o ewentualnej ciąży (przeciwwskazanie do zabiegu). Na 4-6 godzin przed odnerwieniem ważne jest unikanie jedzenia, a na 2 godziny również picia płynów. Na poddaną kriolezji okolicę nie wolno aplikować balsamów, kremów, makijażu, dezodorantów lub perfum. Wszystkich niezbędnych informacji udziela lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej.
Korzyści z poddania się kriolezji
Kriolezja jest zabiegiem o małej inwazyjności, dzięki temu nie wykazuje efektów ubocznych oraz działań ogólnoustrojowych. W ciągu jednorazowej sesji metoda umożliwia selektywne odnerwienie wybranych okolic tkanki nerwowej. Istotną korzyścią jest także fakt, iż kriolezja to zabieg odwracalny – prawidłowo przeprowadzona procedura jedynie w niewielkim stopniu niszczy substancję przewodzącą, gwarantując przy tym pełną regenerację. Metodę odnerwienia bardzo często wykorzystuje się jako element wspomagający rehabilitację, ponieważ zniesienie dolegliwości bólowych pozwala na wdrożenie wielu skutecznych metod fizjoterapeutycznych. Kriolezja wyróżnia się także wysoką skutecznością – większość pacjentów odczuwa znaczne lub całkowite zniesienie dolegliwości bólowych na czas od 6 do 24 miesięcy. Zabieg wykonywany przez wykwalifikowanego lekarza pod stałą kontrolą USG jest w pełni bezpieczny.
Zaufaj specjalistom z The Pain Clinic z Warszawy
The Pain Clinic z Warszawy to zespół specjalistów z dziedziny ortopedii i traumatologii narządu ruchu, a także doświadczonych fizjoterapeutów. Dzięki ścisłej współpracy stworzyli miejsce, w którym każdy pacjent cierpiący z powodu bólu ma możliwość przejścia innowacyjnych terapii opartych na światowych standardach leczenia. Zabiegi kriolezji przeprowadza lek. med. Marta Szymańska. Posiada długoletnie doświadczenie z zakresu diagnostyki klinicznej i ultrasonograficznej zdobyte w Polsce i za granicą. Jeśli chcesz dołączyć do grona naszych zadowolonych pacjentów i na długi czas pożegnać się z bólem, umów się na konsultację!