Wraz z upływem czasu w ścięgnie Achillesa dochodzi do zmian morfologicznych i biomechanicznych. Dlatego urazy w tej okolicy to bardzo częsty powód wizyt w gabinecie ortopedy i fizjoterapeuty. Ból w obrębie ścięgna Achillesa, podobnie jak np. ból nadgarstka, potrafi solidnie uprzykrzyć życie. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów, dzięki którym możemy uchronić się przed kontuzjami. Dowiedz się, co należy robić.
Jakie uszkodzenia wyróżniamy w obrębie ścięgna Achillesa?
Urazy ścięgna Achillesa można podzielić na:
- uszkodzenia częściowe – zazwyczaj przybierają formę przewlekłą. Powstają na skutek zmian degeneracyjnych. W wyniku przeciążenia dochodzi do osłabienia tkanek, które mogą wyłączać ścięgno z prawidłowego funkcjonowania,
- uszkodzenia całkowite – powstają najczęściej w wyniku gwałtownego urazu, podczas aktywności fizycznej lub pracy przy nadmiernym obciążeniu i niekorzystnym rozkładzie sił działających na tę okolicę. Wówczas dochodzi do całkowitego przerwania ciągłości ścięgna.
Do czynników zwiększających ryzyko przeciążenia ścięgna Achillesa zaliczamy:
- wady anatomiczne stóp – nadmierną rotację stopy do wewnątrz,
- przykurcze i osłabienie tylnej grupy mięśni podudzi,
- ograniczenie ruchomości zgięcia grzbietowego,
- zbyt dużą intensywność treningów.
Co robić, by przeciwdziałać kontuzjom ścięgna Achillesa?
Chociaż nie da się całkowicie wyeliminować kontuzji ścięgna Achillesa, to dzięki znajomości kilku zasad możesz zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia urazu.
- Zadbaj o odpowiednie obuwie – buty powinny być przystosowane do aktualnie uprawianego sportu. Na co dzień warto wybierać modele z wyprofilowaną wkładką, która wspiera łuk stopy oraz chroni piętę, tworząc mniejsze napięcie dla ścięgna.
- Stopniuj intensywność treningu – częstą okolicznością uszkodzenia Achillesa jest zbyt gwałtowny i nagły ruch. Wprowadzając odpowiednią rozgrzewkę, stopniowo rozgrzewamy struktury ścięgna, dzięki czemu mięśnie ulegają rozluźnieniu i wywierają mniejszy nacisk na ścięgno. Warto też pamiętać o stopniowym etapie kończenia treningu, by organizm mógł swobodnie powrócić do normalnej temperatury.
- Wprowadź do swojego planu treningowego różnorodne ćwiczenia – zrezygnuj z jednego rodzaju ćwiczeń, które będą powodowały ciągłe napięcie ścięgna. Skupiaj się na ćwiczeniach wzmacniających łydki.
- Nie zapominaj o rozgrzewce – rozgrzewka przed aktywnością fizyczną to bardzo często pomijany temat. W praktyce każda, nawet uniwersalna aktywność fizyczna, może prowadzić do kontuzji w obrębie ścięgna, gdy zabraknie odpowiedniego przygotowania. Wówczas może być potrzebna rehabilitacja ścięgna Achillesa.
- Stosuj automasaż z użyciem przyrządów – przydatna może okazać się technika autoterapii za pomocą rollerów oraz piłek do masażu. Rolowanie korzystnie wpływa na wymianę krwi w obrębie mięśni, odżywienie tkanek oraz poprawę ich elastyczności, wywołując efekt rozluźnienia, lepszego ukrwienia i przyspieszenia procesów regeneracji.
- Odwiedź fizjoterapeutę, który pokaże Ci, jak dbać o ścięgno – jeśli odczuwasz ból ścięgna Achillesa podczas chodzenia, osłabienie siły mięśniowej lub sztywność w podudziu, warto ten stan skonsultować z fizjoterapeutą. Dzięki właściwej diagnostyce oraz wdrożeniu ćwiczeń siłowych, rozciągających i uelastyczniających ścięgno poprawisz jego mobilność, propriocepcję stopy i stawu skokowego.
Zapraszamy do The Pain Clinic – miejsca, w którym kompleksowo leczymy problemy w obrębie ścięgna Achillesa. Do terapii wykorzystujemy sprawdzone metody poprzedzone badaniem diagnostycznym. Skorzystaj z fachowej pomocy specjalistów narządu ruchu!