Iniekcje przeciwbólowe

iniekcje

Iniekcja przeciwbólowa, czyli "blokada"

Iniekcje przeciwbólowe to efektywna i bezpieczna metoda wspomagająca leczenie przewlekłych kontuzji, stanów zapalnych i przeciążeń. Zabieg charakteryzuje się wysoką skutecznością, a także stanowi alternatywę dla doustnego przyjmowania środków farmakologicznych. W The Pain Clinic doświadczeni ortopedzi stosują małoinwazyjne metody redukcji bólu – blokady dostawowe, okołostawowe oraz nerwów obwodowych. Niezależnie od miejsca dolegliwości aplikacja preparatu odbywa się pod ścisłą kontrolą USG, dzięki czemu lek trafia bezpośrednio w ognisko bólowe. Efekt zauważalny jest od razu i utrzymuje się nawet kilka miesięcy. Sprawdź na czym dokładnie polega leczenie!

Najczęściej przeprowadzanymi zabiegami w naszym gabinecie są blokady:

  • stawu biodrowego – przed operacją wymiany stawu, ból biodra w przebiegu zmian zwyrodnieniowych.
  • nadgarstka – zmiany reumatyczne, choroba de Quervaina, torbiele galaretowate (gangliony),
  • barku – zapalenie kaletki podbarkowej, bark zamrożony, rwa barkowa,
  • kolana – kontuzje, bóle przeciążeniowe, kolano skoczka, zespół gęsiej stopki,
  • stopy – zespół zatoki stępu, zapalenie rozcięgna podeszwowego, nerwiaka Mortona,
  • kręgosłupa – choroby dysku, stenoza, kręgozmyk, blokada na rwę kulszową, blokada stawu krzyżowo-biodrowego.

Iniekcje przeciwbólowe pod kontrolą USG w The Pain Clinic

Aby zdecydować, czy pacjent kwalifikuje się do przeprowadzenia iniekcji specjaliści z The Pain Clinic w pierwszej kolejności wdrażają odpowiednią diagnostykę znieczulając staw. Następnie za pomocą cienkiej igły pod kontrolą USG wprowadzają preparat leczniczy. Podczas wykonywania zabiegu fale ultradźwiękowe odbijają się od igły, umożliwiając dokładne prowadzenie wstrzyknięcia do miejsca docelowego. W trakcie zastrzyku pacjent może odczuwać rozpieranie w okolicy wkłucia, co wiąże się z niewielkim dyskomfortem. Cała procedura trwa około 15 minut. W zależności od wskazań i od decyzji lekarza zabieg można powtarzać w określonych odstępach czasu. Efekt działania najczęściej jest zauważalny po 1-2 dniach. Przeciwbólowe iniekcje dostawowe są małoinwazyjne i bezpieczne. Działania niepożądane są minimalne, a dolegliwości w postaci bólu czy zaczerwienienia w miejscu nakłucia są całkowicie normalne – ustępują w ciągu kilku dni.

Iniekcje przeciwbólowe – czym są?

Iniekcje przeciwbólowe nazywane potocznie blokadami stanowią jedną ze skutecznych metod leczenia przewlekłego bólu i stanu zapalnego. Zabieg polega na aplikacji środka steroidowego o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym w okolicę struktur stawowych, obwodowych (korzenie nerwowe),  okołostawowych – więzadeł, ścięgien, mięśni, kaletek maziowych oraz torebek stawowych. Efektem działania jest zniesienie dolegliwości bólowych, które nie reagują na inne formy leczenia zachowawczego.

Korzyści iniekcji przeciwbólowych

Zabieg w wielu przypadkach wspomaga kompleksowe leczenie – blokada przeciwbólowa powoduje wyciszenie stanu zapalnego i zmniejszenie obrzęku. To z kolei umożliwia podjęcie przez pacjenta rehabilitacji i zastosowanie skuteczniejszych form terapii z zakresu fizjoterapii. Wielu osobom iniekcje przeciwbólowe pod kontrolą USG pomagają w lepszym funkcjonowaniu podczas oczekiwania na zabieg operacyjny, a tym samym pozwalają także istotnie ograniczyć przyjmowanie środków przeciwbólowych. Wpływa to na znaczne obniżenie działań niepożądanych związanych z farmakoterapią. Pacjenci zyskują zdecydowanie większy komfort życia bez ciągłego bólu, są w stanie wrócić do ulubionych aktywności oraz życia zawodowego. Blokady nerwów obwodowych w wielu przypadkach mają również wartość diagnostyczną – dzięki nim możliwe jest czasowe „wyłączenie” wybranej struktury nerwowej w celu potwierdzenia, że to właśnie ona odpowiada za przewodzenie bodźców bólowych.

Wskazania do zastosowania iniekcji przeciwbólowych

Aplikowanie leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym bezpośrednio w miejsce bólu ma bardzo szerokie zastosowanie. Wskazaniem do zastosowania iniekcji pod kontrolą USG są:

  • zmiany zwyrodnieniowe i przeciążeniowe stawów,
  • dolegliwości bólowe i obrzęki,
  • ograniczenia ruchomości stawów,
  • choroby tkanki chrzęstnej,
  • entezopatie – łokieć golfisty, łokieć tenisisty, kolano skoczka, zespół De Quervaina,
  • zespoły uciskowe nerwów obwodowych.

Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu obejmują: aktualne infekcje skórne, zakażenia bakteryjne w miejscu wkłucia, uczulenie na stosowany składnik leku, ciążę, chorobę wrzodową, nieuregulowane ciśnienie tętnicze krwi, a także cukrzycę.

Jak długo działają blokady przeciwbólowe?

Długość działania iniekcji przeciwbólowych jest zależna od kilku czynników między innymi:

  • czasu trwania dolegliwości – bóle o charakterze przewlekłym mogą wymagać więcej niż jednej iniekcji w określonych odstępach czasowych,
  • zaawansowania choroby – u osób z zaawansowanymi zmianami efekt może utrzymywać się krócej,
  • wieku pacjentów.

Biorąc pod uwagę te czynniki, pacjent może cieszyć się efektem terapeutycznym trwającym średnio kilka miesięcy. Przy czym należy zawsze mieć na uwadze, że w każdym przypadku jest to kwestia indywidualna.

blokady przeciwbólowe warszawa

Wykonaj iniekcję przeciwbólową w The Pain Clinic

W centrum leczenia bólu The Pain Clinic w Warszawie zapewniamy wszystkim pacjentom kompleksowe leczenie różnego rodzaju schorzeń narządu ruchu – od diagnozy po wybór najlepszej metody powrotu do sprawności. Naszym priorytetem jest osiągnięcie i utrzymanie najwyższego poziomu opieki medycznej w zakresie ortopedii i rehabilitacji. Specjalizujemy się w małoinwazyjnych metodach leczenia bólu różnego pochodzenia, stosując szereg nowoczesnych terapii, w skład których wchodzą: iniekcje przeciwbólowe pod kontrolą USG, iniekcje regeneracyjne z wykorzystaniem kwasu hialuronowego lub kolagenu i nie tylko. Umów się na konsultacje i bądź pod opieką najlepszych specjalistów!

Lekarz trzyma strzykawkę w ręce

Rezerwacja wizyty online