Hydrodekompresja
Hydrodekompresja
Hydrodekompresja pozwala na bezoperacyjne leczenie zespołu cieśni nadgarstka
Wykonuje: lek. med. Marta Szymańska i lek. med Jakub Pacholczyk
W The Pain Clinic największą grupę pacjentów stanowią osoby z problemem cieśni nadgarstka. To tutaj znajdują realną pomoc w postaci szczegółowej diagnostyki i skutecznego planu leczenia. Nad wszystkim czuwają doświadczeni fizjoterapeuci i przeprowadzający zabiegi specjaliści.
Zespół cieśni nadgarstka to jedna z najczęściej występujących neuropatii w obrębie kończyny górnej. Coraz częściej dotyka osób aktywnych zawodowo. Schorzenie utrudnia funkcjonowanie, często jest powodem wielu nieprzespanych nocy i prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń w obrębie dłoni. Przełomowym sposobem leczenia cieśni nadgarstka jest nieoperacyjny i bezbolesny zabieg hydrodekompresji (ang. hydrodissection) przeprowadzany w The Pain Clinic przez dr Jakuba Pacholczyka oraz dr Martę Szymańską – prekursorkę tej metody w Polsce. Doktor pierwszy zabieg wykonała w 2018 roku.
Dowiedz się, na czym polega hydrokompresja i dlaczego jest tak skuteczna!
Prosimy o zapisy drogą telefoniczną lub dodawanie notatki przy umawianiu się przez naszą stronę.
Diagnostyka cieśni nadgarstka w The Pain Clinic
Pierwsza konsultacja kwalifikacyjna do zabiegu polega na dokładnym zebraniu wywiadu, który uwzględnia aktualne dolegliwości, czas ich trwania, rodzaj wykonywanej pracy, a także dotychczasowe sposoby leczenia. Następnie lekarz wykonuje ultrasonograficzne badanie nerwu pośrodkowego za pomocą USG, na podstawie którego ocenia stopień uszkodzenia nerwu oraz otaczających go struktur.
Dr Marta Szymańska stojąca na czele zespołu The Pain Clinic jest pionierką metody hydrodekompresji. Jako jedyny specjalista w naszym kraju na przestrzeni lat wykonała tysiące zabiegów. Dzięki doświadczeniu zdobytemu w wielu szpitalach i klinikach na świecie czuwa nad każdym etapem leczenia – oprócz tego, że przeprowadza zabieg hydrodekompresji również od początku diagnozuje problem.
Hydrodekompresja – co to za zabieg?
Hydrodekompresja to bezoperacyjna metoda leczenia zespołu cieśni nadgarstka oraz innych zespołów nerwów obwodowych. Jej celem jest całkowite zlikwidowanie przyczyny bólu i przywrócenie prawidłowej funkcji kończyny górnej, a nie tylko przejściowe wyeliminowanie objawów. Zabieg dedykowany jest osobom, które:
- są czynne zawodowo, dlatego nie mogą sobie pozwolić na długi proces rekonwalescencji,
- w przeszłości poddały się już operacji chirurgicznej, lecz objawy wróciły,
- cierpią na zaawansowaną postać cieśni nadgarstka z towarzyszącymi zanikami mięśniowymi,
- chcą w szybki sposób pozbyć się dolegliwości bólowych i powrócić do normalnego funkcjonowania,
- nie reagują na rehabilitacyjne metody leczenia.
Jak przebiega zabieg hydrodekompresji?
Hydrodekompresja nerwu pośrodkowego odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz za pomocą bardzo cienkiej igły aplikuje odpowiednią ilość płynu bezpośrednio do kanału nadgarstka. Mechaniczne oddzielenie nerwu następuje pod wpływem ciśnienia wytworzonego przez wprowadzony płyn, przynosząc niemal natychmiastową ulgę. Podczas całej procedury nadgarstek znajduje się pod ścisłą kontrolą sondy USG, która umożliwia precyzyjne celowanie w chorobowo zmienione miejsce. Dzięki temu ryzyko uszkodzenie gałęzi nerwu pośrodkowego, naczyń krwionośnych oraz innych sąsiednich struktur zostaje całkowicie zniwelowane.
Po zabiegu hydrodekompresji bardzo ważna jest rehabilitacja dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Praca manualna z fizjoterapeutą oraz ćwiczenia zmniejszające napięcie mięśni poprawiają ruchomość i ślizg nerwu pośrodkowego. Istotna jest także praca nad ogólną postawą ciała.
Zalety hydrodekompresji
Hydrodekompresja w odróżnieniu od tradycyjnego leczenia operacyjnego nie pozostawia żadnych blizn. Brak cięcia chirurgicznego znacznie ułatwia rekonwalescencję. Typowa operacja cieśni nadgarstka obarczona jest ryzykiem trudno gojącej się rany oraz powstaniem bliznowca (szczególnie u starszych pacjentów lub osób cierpiących na cukrzycę). Nieestetyczne blizny mogą spowodować ponowny ucisk na nerwy i okoliczne struktury, a w efekcie mogą doprowadzić do szybkiego nawrotu schorzenia. Pacjent po zabiegu hydrokompresji może natychmiast wrócić do swoich codziennych aktywności – nie ma potrzeby unieruchomienia ręki na długie tygodnie, należy tylko przez okres maksymalnie tygodnia (okres ten jest indywidualny w przypadku każdego pacjenta) unikać dźwigania ciężkich przedmiotów oraz pracy przy komputerze, ponieważ jest to niewygodna pozycja dla nadgarstka. Po tradycyjnym zabiegu operacyjnym pacjent musi zwykle przez okres około 2 tygodni przyjmować silne leki przeciwbólowe, które dodatkowo obciążają organizm. Warto również podkreślić bezpieczeństwo zabiegu w The Pain Clinc – dzięki stałej kontroli USG nie ma ryzyka uszkodzenia nerwu oraz innych okolicznych struktur. Dodatkowym atutem jest cena zabiegu. Prywatna operacja cieśni nadgarstka kosztuje od ok. 4 000 złotych wzwyż. Koszt hydrodekompresji w The Pain Clinic wynosi 2 400 złotych (w cenę jest wliczona konsultacja kwalifikacyjna obejmująca badanie USG oraz rehabilitacja).
W jaki sposób dochodzi do zespołu cieśni nadgarstka?
Aby zrozumieć mechanizm powstawania schorzenia, w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się budowie anatomicznej. Kanał nadgarstka jest strukturą, która stanowi tunel dla wielu ścięgien, mięśni i nerwów. W kanale znajduje się nerw pośrodkowy, zaopatrujący rękę czuciowo i ruchowo. Długotrwały ucisk sprawia, że ciśnienie wewnątrz kanału nadgarstka ulega niekorzystnej zmianie, co w bardzo szybkim tempie doprowadza do konfliktu nerwu z otaczającymi go strukturami. Drażnienie nerwu powoduje rozwój objawów określanych mianem zespołu cieśni nadgarstka.
Do pojawienia się zespołu cieśni nadgarstka predysponują:
- stałe przeciążenia nadgarstka na skutek wykonywanej pracy, polegającej na wielokrotnych monotonnych ruchach w wymuszonej pozycji – praca przed komputerem, fizyczna, gra na instrumentach,
- urazy – złamania kości nadgarstka,
- choroby reumatyczne – reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa, twardzina układowa,
- schorzenia endokrynologiczne i metaboliczne – cukrzyca, niedoczynność tarczycy,
- zaburzenia hormonalne w trakcie ciąży oraz menopauzy,
- narośle w kanale nadgarstka – gangliony, tłuszczaki, kostniaki,
- masa ciała – na chorobę częściej zapadają osoby otyłe,
- płeć – choroba częściej dotyczy kobiet.
Problem zazwyczaj rozpoczyna się zaburzeniami czucia, które mają postać drętwienia i mrowienia w obrębie palców – kciuka, palca wskazującego oraz środkowego. W nocy lub nad ranem pojawiają się dolegliwości bólowe całej ręki. Kolejny etap zaawansowania schorzenia to zaburzenia ruchowe kończyny – pacjenci bardzo często skarżą się na niemożność unoszenia ciężkich przedmiotów, szybkie męczenie dłoni. Precyzyjne czynności stają się większym wyzwaniem i sprawiają trudności. Przewlekły zespół cieśni nadgarstka doprowadza do zaniku mięśni – szczególnie kłębu kciuka, co sprawia, że przestaje on spełniać funkcję palca przeciwstawnego i ustawia się w jednej płaszczyźnie – jest to tzw. efekt małpiej ręki.
Jak uchronić się przed nawrotem zespołu cieśni nadgarstka?
- Jeśli pracujesz przed komputerem, stwórz ergonomiczne warunki pracy – zadbaj o odpowiednie ustawienie krzesła, biurka oraz prawidłowe podparcie nadgarstka,
- podczas wykonywania ciągłych ruchów pamiętaj o utrzymywaniu odpowiedniej postawy ciała, prawidłowym ustawieniu rąk, rób także częstsze przerwy,
- stosuj autoterapię – udaj się do fizjoterapeuty, który dobierze odpowiednie ćwiczenia i pokaże Ci jak samodzielnie mobilizować i uruchamiać nerw pośrodkowy.
Pamiętaj, że zespół cieśni nadgarstka wymaga konieczności leczenia. Zaniedbanie schorzenia może spowodować nieodwracalne obumarcie nerwu na skutek jego niedotlenienia. Jeśli cierpisz na wciąż nawracające dolegliwości, umów się na konsultację z naszymi specjalistami, którym zaufały tysiące osób. Dołącz do grona zadowolonych pacjentów naszej kliniki i zapomnij o bólu.
Zobacz opinie pacjentów tutaj.
Źródła:
- Mathieu, T., Lemmens, E. & Stassijns, G. A safe and easy-to-use ultrasound-guided hydrodissection technique for the carpal tunnel syndrome: a minimally invasive approach. J Ultrasound 25, 451–455 (2022). https://doi.org/10.
1007/s40477-021-00597-5 - Wu YT, Wu CH, Lin JA, Su DC, Hung CY, Lam SKH. Efficacy of 5% Dextrose Water Injection for Peripheral Entrapment Neuropathy: A Narrative Review. Int J Mol Sci. 2021 Nov 16;22(22):12358. doi: 10.3390/ijms222212358. PMID: 34830240; PMCID: PMC8621462 https://pubmed.
ncbi.nlm.nih.gov/34830240/ - The Effectiveness of Hydrodissection with 5% Dextrose for Persistent and Recurrent Carpal Tunnel Syndrome: A Retrospective Study Ta-Chung Chao, Kenneth Dean Reeves, […], and Yung-Tsan Wu https://www.ncbi.nlm.nih.gov/
pmc/articles/PMC9267718/#!po= 1.11111 - Efficacy and Safety of Hydrodissection of Median Nerve as a Treatment of Idiopathic Carpal Tunnel Syndrome M. A. Mortada1,2, A. Solyman1, S. B. Elsayed3, M. A. Hassan3 https://ard.bmj.com/content/
72/Suppl_3/A719.4y
FAQ – pytania i odpowiedzi dotyczące leczenia zespołu cieśni nadgarstka:
Czym jest zespół cieśni nadgarstka?
Zespół cieśni nadgarstka zaliczany jest do tzw. obwodowych neuropatii uciskowych. Polega na ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Może on występować na różnym poziomie, ponieważ nerw biegnie od kręgosłupa szyjnego aż do palców ręki i odpowiada za unerwienie pierwszych 3 palców i połowy 4 po stronie dłoniowej. Natomiast po stronie grzbietowej unerwia końcowe partie kciuka, palca wskazującego i środkowego.
Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
Początkowo dolegliwości są krótkotrwałe i mają charakter przemijający. Problem zazwyczaj rozpoczyna się zaburzeniami czucia, które mają postać drętwienia i mrowienia w obrębie palców – kciuka, palca wskazującego oraz środkowego. W nocy lub nad ranem pojawiają się dolegliwości bólowe całej ręki. W zaawansowanym etapie choroby objawy stają się intensywniejsze i pojawiają się zarówno w spoczynku (w nocy) oraz podczas ruchu. Pacjenci bardzo często skarżą się na niemożność unoszenia ciężkich przedmiotów, szybkie męczenie dłoni. Przewlekła postać neuropatii doprowadza do zaniku mięśni – szczególnie kłębu kciuka.
Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny?
Cieśń nadgarstka powstaje na skutek obrzęku struktur anatomicznych, które otaczają nerw pośrodkowy. Dzieje się tak najczęściej w wyniku stałego przeciążenia nadgarstka na skutek wielokrotnych ruchów w wymuszonej pozycji. Mowa tutaj w szczególności o czynnościach wymagających wyprostu i zgięcia nadgarstka, np. pracy przed komputerem, pracy fizycznej czy gry na instrumentach. Do pojawienia się zespołu cieśni nadgarstka predysponują:
⚬przebyte operacje w obrębie kończyny górnej,
⚬nieprawidłowe zrośnięcie się kości przy złamaniu nadgarstka,
⚬zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kończyny górnej,
⚬choroby reumatyczne – reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa, twardzina układowa,
⚬schorzenia endokrynologiczne i metaboliczne – cukrzyca, niedoczynność tarczycy,
⚬zaburzenia hormonalne w trakcie ciąży oraz menopauzy,
⚬narośle w kanale nadgarstka – gangliony, tłuszczaki, kostniaki,
⚬masa ciała – na chorobę częściej zapadają osoby otyłe,
⚬płeć – choroba częściej dotyczy kobiet.
Zespół cieśni nadgarstka – do jakiego lekarza się udać?
Jeśli na co dzień zmagamy się z mrowieniem i drętwieniem ręki, to sygnał do szukania pomocy u specjalisty. Dlatego osoby, które zaobserwowały u siebie objawy mogące świadczyć o zespole cieśni nadgarstka, powinny jak najszybciej udać się do lekarza ortopedy, neurologa lub fizjoterapeuty.
Jak zdiagnozować zespół cieśni nadgarstka?
Podstawą skutecznego leczenia jest dokładne rozpoznania problemu. Diagnostyka schorzenia w pierwszej kolejności polega na zebraniu wywiadu od pacjenta. Do potwierdzenia rozpoznania pomocne są testy funkcjonalne – test Phalena, test Tinela.
Badania, jakie należy wykonać przy zespole cieśni nadgarstka
Badania obrazowe pozwalają precyzyjnie odróżnić zespół cieśni nadgarstka od innych schorzeń, które mogą powodować podobne objawy. Wśród nich zalicza się: USG, badanie przewodnictwa nerwowego wraz z elektromiografią (ENG/EMG) lub rezonans magnetyczny.
Jak wygląda leczenie zespołu cieśni nadgarstka?
Sposób leczenia zależy w głównej mierze od stopnia zaawansowania choroby. Aby terapia przyniosła zadowalające efekty, istotne jest zlokalizowanie przyczyny i wdrożenie celowanego postępowania. W fazie ostrej lekarz może podjąć decyzje o doraźnym stosowaniu środków farmakologicznych w postaci preparatów doustnych oraz miejscowych o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Bardzo dobre efekty przynosi również rehabilitacja ręki – zastosowanie specjalistycznych technik neuromoblizacji oraz mobilizacji tkanek miękkich.
Nowoczesną metodą umożliwiającą skuteczne leczenie zespołu cieśni kanału nadgarstka przeprowadzaną w The Pain Clinic, jest hydrodekompresja (ang. hydrodissection).
Czym jest zabieg hydrodekompresji?
Hydrodekompresja to bezoperacyjna metoda leczenia zespołu cieśni nadgarstka oraz innych zespołów uciskowych nerwów obwodowych z wykorzystaniem USG i cienkiej igły. Jej celem jest całkowite zlikwidowanie przyczyny bólu i przywrócenie prawidłowej funkcji kończyny górnej. Obecnie stanowi nowoczesny zamiennik operacyjnego odbarczania nerwu pośrodkowego. W odróżnieniu od tradycyjnej operacji to małoinwazyjny zabieg, który nie pozostawia blizn i gwarantuje krótką rekonwalescencję – powrót do pracy zawodowej i codziennych obowiązków jest możliwy znacznie szybciej.
Czy zabiegowi hydrodekompresji może poddać się każdy?
O kwalifikacji do przeprowadzenia zabiegu zawsze decyduje lekarz na podstawie wywiadu, a także badań dodatkowych, które obrazują stopień uszkodzenia nerwu i otaczających go struktur. Jednym z warunków kwalifikacyjnych jest brak efektów postępowania zachowawczego. Ze względu na wysokie bezpieczeństwo procedury, nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do przeprowadzenia hydrodekompresji, oprócz indywidualnych czynników, jak zmiany skórne czy stany zapalne w miejscu iniekcyjnym, a także potwierdzone uczulenia na środki znieczulające.
Jak się przygotować do zabiegu hydrodekompresji?
Przed zabiegiem należy dostarczyć lekarzowi wszystkie dotychczasowe dokumenty medyczne potwierdzające diagnozę. Równie istotne jest poinformowanie o stosowanych lekach.
Jak przebiega zabieg hydrodekompresji?
Hydrodekompresja nerwu pośrodkowego odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz za pomocą bardzo cienkiej igły aplikuje odpowiednią ilość płynu bezpośrednio do kanału nadgarstka. Substancja dociera do przestrzeni wokół zmienionego chorobowo nerwu i oddziela go od sąsiednich tkanek likwidując ucisk, co często przynosi natychmiastową ulgę w bólu. Podczas całej procedury kończyna górna znajduje się pod ścisłą kontrolą sondy USG, która umożliwia precyzyjne celowanie w chorobowo zmienione miejsce. Czas trwania procedury hydrodekompresji wynosi ok. 20 minut.
Jaki jest czas powrotu do sprawności po hydrodekompresji?
Po zabiegu hydrodekompresji pacjent może od razu wykonywać codzienne czynności. Ważne jest natomiast 4-5 dniowe oszczędzanie ręki. W tym okresie należy wstrzymać się od dźwigania, obciążania oraz intensywnej pracy. Nie ma konieczności unieruchomienia ręki.
Czy po zabiegu potrzebna jest rehabilitacja?
Aby całkowicie wyeliminować objawy i przywrócić pełną sprawność funkcjonalną kończyny, a przede wszystkim nie dopuszczać do nawrotów kontuzji, istotną rolę odgrywa fizjoterapia. Rehabilitacja cieśni nadgarstka skupiona jest przede wszystkim na zapewnieniu jak najlepszych warunków do regeneracji nerwu oraz do uzyskania pełnego bezbolesnego ruchu dłoni. Na początku rekomendowane są lekkie ćwiczenia czynne stawu nadgarstkowo-promieniowego oraz palców ręki. Fizjoterapeuta stosuje m.in: metody z zakresu terapii manualnej i neuromobilizacji. Działania te mają na celu odtworzenie naturalnej ruchomości nerwu względem okolicznych ścięgien oraz więzadeł. Fizjoterapeuci po zidentyfikowaniu patologicznych wzorców ruchu, wraz z pacjentem pracują nad ich modyfikacją bądź prawidłową kompensacją.
Hydrodekompresja – ile zwolnienia lekarskiego po zabiegu?
Długość zwolnienia lekarskiego po zabiegu hydrodekompresji to kwestia indywidualna zależna głównie od charakteru pracy. Wielu Pacjentom zależy na szybkim powrocie do aktywności zawodowej – zwykle nie ma do tego przeciwwskazań. W razie potrzeby pacjent otrzymuje zwolnienie lekarskie na okres indywidualnie dopasowany do ogólnego stanu zdrowia oraz wykonywanej pracy.
Ile kosztuje zabieg hydrodekompresji w The Pain Clinic?
Koszt hydrodekompresji w The Pain Clinic wynosi 2400 złotych. W cenę jest wliczona jest konsultacja ortopedyczna, diagnostyczne badanie USG, zabieg oraz rehabilitacja z instruktażem fizjoterapeutucznym.
ZALETY ZABIEGU HYDRODEKOMPRESJI
w porównaniu z tradycyjnym zabiegiem operacyjnym
1
Całkowity brak blizn
W procesie leczenia z wykonaniem cięcia chirurgicznego często powstają grube blizny, a nawet bliznowce. Mogą one powodować ponowny ucisk nerwu co skutkuje nawrotem dolegliwości i koniecznością powtórzenia operacji. Brak nacięcia w trakcie zabiegu hydrodekompresji sprawia, że ten problem nie występuje.
2
Natychmiastowy powrót do pracy i życia codziennego
Po hydrodekompresji pacjent nie musi nosić unieruchomienia, ortezy czy temblaku, co jest konieczne w przypadku zabiegu chirurgicznego. Wskazane jest ruszanie i rozciąganie ręki w celu mobilizacji i uruchomienia nerwu, który został uwolniony w trakcie zabiegu.
3
Brak ryzyka uszkodzenia nerwu
W trakcie zabiegu hydrodekompresji wykorzystywana jest sonda USG. Pozwala ona na precyzyjne prowadzenie igły w przestrzeń około nerwową. Dzięki temu można uniknąć uszkodzenia nerwu, jego gałęzi oraz innych okolicznych struktur.
4
Wykorzystanie znieczulenia miejscowego
Podczas hydrodekompresji wykorzystywane jest znieczulenie miejscowe. Jest ono bezpieczne i gwarantuje wysoki komfort pacjentów naszej kliniki leczenia bólu w trakcie procedury. Ponadto jest to szansa dla osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą poddać się znieczuleniu ogólnemu.