Gęsia stopka
leczenie gęsiej stopki
Zapalenie gęsiej stopki może utrudnić uprawianie sportu i wykonywanie codziennych czynności. Nazwa schorzenia jest myląca, ponieważ sugeruje problemy ze stopą, jednak problem ten dotyczy stawu kolanowego. Kontuzja wiąże się z powstaniem stanu zapalnego, a jej głównym objawem jest ból zlokalizowany po przyśrodkowej części kolana. Dowiedz się, jakie są przyczyny, objawy i na czym polega leczenie zapalenia gęsiej stopki w The Pain Clinic.
Gęsia stopka – co to jest?
Gęsia stopka jest strukturą anatomiczną zlokalizowaną w rejonie kości piszczelowej ok. 5 cm poniżej stawu kolanowego po stronie przyśrodkowej. Stanowi wspólny przyczep dla trzech mięśni: krawieckiego, półścięgnistego i smukłego. Taśma ścięgnista scala się z powięzią kości piszczelowej i wyglądem przypomina błonę między palcami gęsi, stąd właśnie wywodzi się jej nazwa. Wyróżniamy jej dwie części: gęsia stopka powierzchowna oraz gęsia stopka głęboka. Struktura pełni ważne funkcje – odpowiada zginanie stawu kolanowego, stabilizację oraz rotację wewnętrzną kończyny dolnej. Najczęstszym urazem gęsiej stopki jest stan zapalny okolicznej kaletki maziowej lub zmiany przeciążeniowe.
Zapalenie gęsiej stopki – przyczyny
Zapalenie gęsiej stopki w kolanie dotyka najczęściej sportowców trenujących kolarstwo, bieganie, piłkę nożną, koszykówkę, czy sporty rakietowe. Syndrom gęsiej stopki może rozwinąć się na skutek wielu przyczyn. Kontuzja bardzo często spowodowana jest błędami treningowymi podczas aktywności fizycznej np.: brakiem odpowiedniej rozgrzewki, przetrenowaniem, zbyt dużymi obciążeniami itp. Urazy gęsiej stopki bardzo często dotykają osób po zerwaniu ACL, które nie poddały się rehabilitacji i nie wzmocniły mięśnia czworogłowego przed ponownym rozpoczęciem treningów. Za problemy z gęsią stopką mogą odpowiadać także przewlekłe choroby ogólnoustrojowe oraz układu kostno-stawowego, należą do nich m.in.: otyłość, cukrzyca, czy reumatoidalne zapalenie stawów. Poza tym duży wpływ mają także:
- artroza, czyli zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego oraz rzepkowo udowego,
- problemy z więzadłami i łąkotkami,
- zapalenie guzowatości kości piszczelowej,
- niestabilność stawu kolanowego.
Jako dodatkowe czynniki zwiększające ryzyko zapalenia gęsiej stopki wymienia się także przebyte urazy związane z mięśniami kolana oraz wady anatomiczne kończyn dolnych np.: płaskostopie, szpotawość, czy koślawość kolan.
Zapalenie gęsiej stopki – objawy
Dominującym objawem schorzenia jest ból okolicy gęsiej stopki zlokalizowany po przyśrodkowej stronie kolana, który najczęściej pojawia się w nocy lub w godzinach porannych. Ból poniżej kolana nasila się podczas zginania lub prostowania stawu. Dyskomfort powoduje m.in.: wchodzenie po schodach, wstawanie z pozycji siedzącej, czy wysiadanie z samochodu. Objawy zapalenia gęsiej stopki to także miejscowa sztywność w stawie kolanowym, wzmożone napięcie mięśni budujących gęsią stopkę, miejscowy obrzęk oraz podwyższona temperatura tego obszaru.
Diagnostyka stanu zapalnego gęsiej stopki
Zapalenie gęsiej stopki może być początkowo utożsamiane z innymi schorzeniami okolicy kolana. Objawy często mylone są z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego, uszkodzeniem łąkotki przyśrodkowej czy urazem więzadła pobocznego piszczelowego. Dlatego dokładna diagnostyka jest kluczowa do wdrożenia szybkiego i skutecznego leczenia. Pierwszym krokiem jest konsultacja lekarza ortopedy, który na podstawie badania fizykalnego oraz testów funkcjonalnych mięśni stawu kolanowego będzie w stanie postawić diagnozę. Specjalista wykonuje badanie ultrasonograficzne, rzadziej rezonans magnetyczny.
Zapalenie gęsiej stopki – jak leczyć?
Leczenie zapalenia gęsiej stopki koncentruje się na działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Pozytywne rezultaty przynoszą zabiegi iniekcyjne m.in.: tenotomia igłowa oraz iniekcje z kolagenu. Iniekcje odbywają się pod kontrolą USG, dzięki czemu lekarz z łatwością jest w stanie zlokalizować okolicę objętą stanem zapalnym. W okresie ostrym wskazane jest ograniczenie aktywności fizycznej i zmniejszenie obciążeń treningowych. Ulgę mogą przynieść zimne okłady i niesteroidowe leki przeciwzapalne. U niektórych pacjentów problemy z gęsią stopką wymagają leczenia choroby pierwotnej, która wpływa na osłabienie struktur w kolanie. Zdarza się również, że w kaletce lekarz stwierdzi obecność płynu. Możliwym rozwiązaniem jest wykonanie punkcji kaletki, czyli odciągnięcie treści za pomocą strzykawki. Leczenie zachowawcze ma na celu zniwelowanie stanu zapalnego oraz redukcję dolegliwości bólowych. Interwencje chirurgiczne przy zapaleniu gęsiej stopki wdrażane są rzadko.
Fizjoterapia gęsiej stopki
Bardzo dobre efekty przynosi odpowiednio dobrana rehabilitacja kolana. Postępowanie fizjoterapeutyczne w leczeniu gęsiej stopki obejmuje m.in.: wybrane techniki terapii manualnej, stretching oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie stawu kolanowego. Metody te redukują napięcie mięśni oraz zwiększają ich elastyczność i ślizg tkankowy. Konieczna jest także praca nad właściwą techniką uprawiania sportu.
Zapalenie gęsiej stopki ile trwa leczenie?
Powrót do pełnej sprawności jest kwestią indywidualną i zależy od stopnia zaawansowania kontuzji oraz momentu wdrożenia terapii. Pierwsze efekty widać zwykle po kilku dniach, natomiast czasem może to potrwać nawet kilka tygodni. W przypadku późno wdrożonego leczenia stan przechodzi w formę przewlekłą, może pojawiać się nawracające zapalenie gęsiej stopki.
Gęsia stopka Warszawa
Zmagasz się z nawracającym bólem kolana? Odczuwasz dyskomfort w postaci sztywności i zablokowania stawu? Objawy mogą wskazywać na syndrom gęsiej stopki. Nie zwlekaj i skorzystaj z konsultacji u doświadczonych ortopedów z The Pain Clinic!