bruksizm
leczenie zgrzytania zębami
Problem bruksizmu dotyczy aż ¼ populacji. Liczba osób zmagających się z tym schorzeniem stale wzrasta. Nieleczony bruksizm jest przyczyną wielu problemów nie tylko w obrębie jamy ustnej.
Szukasz fizjoterapeuty, który pomoże Ci poradzić sobie z bruksizmem? W centrum rehabilitacji The Pain Clinic nasi fizjoterapeuci dzięki wieloletniej praktyce klinicznej diagnozują problem, a następnie wdrażają metody umożliwiające całkowite zażegnanie dolegliwości zgrzytania zębami. Dowiedz się więcej!
Leczenie bruksizmu w The Pain Clinic w Warszawie
Jedną ze ścieżek przyczynowego leczenia bruksizmu stanowi fizjoterapia stomatologiczna, której działanie opiera się na normalizacji napięć tkanek miękkich oraz przywracaniu prawidłowej, fizjologicznej ruchomości w obrębie stawów-skroniowo żuchwowych. Celem terapii jest przede wszystkim zmniejszanie negatywnych skutków bruksizmu na narząd żucia oraz wyeliminowanie przyczyn problemu.
Proces fizjoterapii w naszym gabinecie rozpoczyna się od wywiadu, który dotyczy aktualnych dolegliwości i objawów, a także stanowi źródło poszukiwania przyczyny schorzenia. Następnie fizjoterapeuta ocenia wizualny stan jamy ustnej (zwraca uwagę na wygląd uzębienia, języka oraz policzków). Istotne jest również badanie z zakresu ruchomości stawu skroniowo-żuchwowego, odcinka szyjnego kręgosłupa i napięcia mięśniowego. Na tej podstawie planuje kompleksowe leczenie. Fizjoterapeuci The Pain Clinic w swojej praktyce klinicznej stosują następujące metody
- terapie punktów spustowych,
- mobilizacje tkanek miękkich w obrębie SSŻ,
- techniki mięśniowo-powięziowego rozluźniania,
- igłoterapię, kinesiotaping,
- PIR – poizometryczną relaksację mięśni,
- masaż tkanek głębokich.
Fizjoterapia bruksizmu w naszym gabinecie nie skupia się wyłącznie na narządzie żucia. Zabiegi obejmują również kręgosłup, miednicę i stopy. Tylko holistyczne podejście, uwzględniające wszystkie problemy pacjenta, daje szansę na sukces terapeutyczny. Ważną częścią fizjoterapii stomatologicznej są również odpowiednie ćwiczenia, które mają na celu zwiększenie zakresu ruchu żuchwy i odpowiednie jej ułożenie w spoczynku. Wpływają również na normalizację napięcia mięśniowego w obrębie twarzy, szyi i karku.
Co to jest bruksizm?
Bruksizm to zaburzenie mięśniowo-powięziowe w obrębie narządu żucia i stawu skroniowo-żuchwowego. U większości osób występuje nieświadomie, dlatego pacjenci nie zdają sobie sprawy z problemu. Osobą, która jako pierwsza zauważa niepokojące objawy, jest najczęściej partner słyszący w nocy charakterystyczne dźwięki zgrzytania zębami. Schorzenie może przybierać różne formy:
- zaciskanie zębów – charakteryzuje się zwiększoną aktywnością mięśni żucia i działaniem większych sił statycznych między dolnym a górnym łukiem zębowym,
- zgrzytanie/tarcie zębów – w tym przypadku mamy do czynienia z nadaktywnością mięśni żucia połączoną z ruchem tarcia zębów o siebie,
- szybkie, nagłe ruchy żuchwy, które często odbywają się wraz z przygryzaniem policzków i języka,
- utrzymywanie żuchwy w określonej pozycji w bezruchu – często występuje u osób, dla których kontakt zębów jest bolesny i nieprzyjemny.
Biorąc pod uwagę porę występowania wyróżnia się dwa rodzaje bruksizmu – dzienny i nocny. Pierwszy z nich objawia się zaciskaniem szczęki, bez zgrzytania zębami. U jego podłoża leży nadmierne napięcie emocjonalne, które skutkuje wzrostem aktywności mięśniowej. Bruksizm nocny występuje w czasie snu, obserwuje się w tym przypadku zgrzytanie zębami i niekontrolowane ruchy szczęki. Pacjent odczuwa rano ból i tkliwość mięśni żucia.
Skąd się bierze zgrzytanie zębami?
Przyczyny bruksizmu nie są do końca poznane. Jednak badania dowodzą, że na mechanizm powstawania dolegliwości wpływa zmiana pobudliwości wrzecionek nerwowo-mięśniowych i wzrost napięcia mięśni, utrzymujący się podczas wykonywania czynności ruchowej. Schorzenie najczęściej obserwuje się u osób narażonych na silny stres emocjonalny – zaciskanie szczęki w obliczu negatywnych sytuacji jest częstą reakcją, która może przyczyniać się do bruksizmu nocnego. U wielu pacjentów przyczyną mogą być wady zgryzu lub źle przeprowadzone leczenie dentystyczne. Ponadto wśród czynników, które powodują bruksizm wyróżniamy urazy twarzoczaszki, a także choroby, takie jak: padaczka, tężec oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Nie bez znaczenia ma również regularne stosowanie używek o charakterze pobudzającym (tytoń, alkohol, kofeina).
Konsekwencje nieleczonego bruksizmu
Konsekwencje nieleczonego bruksizmu prędzej czy później manifestują się różnego rodzaju objawami w obrębie całego organizmu. Są nimi najczęściej:
- patologiczne zmiany w uzębieniu – starcie szkliwa, pęknięcia, ubytki klinowe i stany zapalne jamy ustnej,
- zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych – trzaski, przeskakiwanie, zaburzenia ruchomości,
- dolegliwości bólowe w obrębie mięśni żucia,
- stany zapalne stawów skroniowo-żuchwowych,
- przewlekłe bóle głowy, karku, pleców, oczodołów, uszu, obręczy barkowej i biodrowej,
- szumy uszne i zaburzenia słuchu,
- zaburzenia równowagi,
- zmiana kształtu twarzy,
- zaburzenia snu, ciągłe uczucie zmęczenia.
Gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy mogące świadczyć o bruksizmie, należy od razu rozpocząć leczenie.
Autoterapia w leczeniu bruksizmu
Istotnym elementem postępowania fizjoterapeutycznego jest samodzielna autoterapia w domu. Szczególny nacisk kładziemy na edukację pacjentów i kształtowanie prawidłowych nawyków. Działania obejmują:
- kontrolę pracy żuchwy podczas wykonywania codziennych czynności,
- regularnie wykonywane ćwiczenia i masaż,
- naukę wychwytywania nieprawidłowych wzorców ruchowych i świadomą kontrolę napięcia mięśniowego,
- relaksację aparatu żucia poprzez umiejętność rozluźniania mięśni.
Rozpocznij leczenie bruksizmu w The Pain Clinic. Oferujemy kompleksową fizjoterapię prowadzoną przez doświadczonych specjalistów. Szybkie podjęcie terapii uchroni Cię od problemu zgrzytania zębami.