bruksizm

leczenie zgrzytania zębami

Problem bruksizmu dotyczy aż ¼ populacji. Liczba osób zmagających się z tym schorzeniem stale wzrasta. Nieleczony bruksizm jest przyczyną wielu problemów nie tylko w obrębie jamy ustnej. 

Szukasz fizjoterapeuty, który pomoże Ci poradzić sobie z bruksizmem? W centrum rehabilitacji The Pain Clinic nasi fizjoterapeuci dzięki wieloletniej praktyce klinicznej diagnozują problem, a następnie wdrażają metody umożliwiające całkowite zażegnanie dolegliwości zgrzytania zębami. Dowiedz się więcej!

Leczenie bruksizmu w The Pain Clinic w Warszawie

Jedną ze ścieżek przyczynowego leczenia bruksizmu stanowi fizjoterapia stomatologiczna, której działanie opiera się na normalizacji napięć tkanek miękkich oraz przywracaniu prawidłowej, fizjologicznej ruchomości w obrębie stawów-skroniowo żuchwowych. Celem terapii jest przede wszystkim zmniejszanie negatywnych skutków bruksizmu na narząd żucia oraz wyeliminowanie przyczyn problemu.

Proces fizjoterapii w naszym gabinecie rozpoczyna się od wywiadu, który dotyczy aktualnych dolegliwości i objawów, a także stanowi źródło poszukiwania przyczyny schorzenia. Następnie fizjoterapeuta ocenia wizualny stan jamy ustnej (zwraca uwagę na wygląd uzębienia, języka oraz policzków). Istotne jest również badanie z zakresu ruchomości stawu skroniowo-żuchwowego, odcinka szyjnego kręgosłupa i napięcia mięśniowego. Na tej podstawie planuje kompleksowe leczenie. Fizjoterapeuci The Pain Clinic w swojej praktyce klinicznej stosują następujące metody

 • terapie punktów spustowych,
 • mobilizacje tkanek miękkich w obrębie SSŻ,
 • techniki mięśniowo-powięziowego rozluźniania,
 • igłoterapię, kinesiotaping,
 • PIR – poizometryczną relaksację mięśni,
 • masaż tkanek głębokich.

Fizjoterapia bruksizmu w naszym gabinecie nie skupia się wyłącznie na narządzie żucia. Zabiegi obejmują również kręgosłup, miednicę i stopy. Tylko holistyczne podejście, uwzględniające wszystkie problemy pacjenta, daje szansę na sukces terapeutyczny. Ważną częścią fizjoterapii stomatologicznej są również odpowiednie ćwiczenia, które mają na celu zwiększenie zakresu ruchu żuchwy i odpowiednie jej ułożenie w spoczynku. Wpływają również na normalizację napięcia mięśniowego w obrębie twarzy, szyi i karku.

leczenie bruksizmu warszawa

Co to jest bruksizm?

Bruksizm to zaburzenie mięśniowo-powięziowe w obrębie narządu żucia i stawu skroniowo-żuchwowego. U większości osób występuje nieświadomie, dlatego pacjenci nie zdają sobie sprawy z problemu. Osobą, która jako pierwsza zauważa niepokojące objawy, jest najczęściej partner słyszący w nocy charakterystyczne dźwięki zgrzytania zębami. Schorzenie może przybierać różne formy:

 • zaciskanie zębów – charakteryzuje się zwiększoną aktywnością mięśni żucia i działaniem większych sił statycznych między dolnym a górnym łukiem zębowym,
 • zgrzytanie/tarcie zębów – w tym przypadku mamy do czynienia z nadaktywnością mięśni żucia połączoną z ruchem tarcia zębów o siebie,
 • szybkie, nagłe ruchy żuchwy, które często odbywają się wraz z przygryzaniem policzków i języka,
 • utrzymywanie żuchwy w określonej pozycji w bezruchu – często występuje u osób, dla których kontakt zębów jest bolesny i nieprzyjemny.

Biorąc pod uwagę porę występowania wyróżnia się dwa rodzaje bruksizmu – dzienny i nocny. Pierwszy z nich objawia się zaciskaniem szczęki, bez zgrzytania zębami. U jego podłoża leży nadmierne napięcie emocjonalne, które skutkuje wzrostem aktywności mięśniowej. Bruksizm nocny występuje w czasie snu, obserwuje się w tym przypadku zgrzytanie zębami i niekontrolowane ruchy szczęki. Pacjent odczuwa rano ból i tkliwość mięśni żucia.

Skąd się bierze zgrzytanie zębami?

Przyczyny bruksizmu nie są do końca poznane. Jednak badania dowodzą, że na mechanizm powstawania dolegliwości wpływa zmiana pobudliwości wrzecionek nerwowo-mięśniowych i wzrost napięcia mięśni, utrzymujący się podczas wykonywania czynności ruchowej. Schorzenie najczęściej obserwuje się u osób narażonych na silny stres emocjonalny – zaciskanie szczęki w obliczu negatywnych sytuacji jest częstą reakcją, która może przyczyniać się do bruksizmu nocnego. U wielu pacjentów przyczyną mogą być wady zgryzu lub źle przeprowadzone leczenie dentystyczne. Ponadto wśród czynników, które powodują bruksizm wyróżniamy urazy twarzoczaszki, a także choroby, takie jak: padaczka, tężec oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Nie bez znaczenia ma również regularne stosowanie używek o charakterze pobudzającym (tytoń, alkohol, kofeina).

Konsekwencje nieleczonego bruksizmu

Konsekwencje nieleczonego bruksizmu prędzej czy później manifestują się różnego rodzaju objawami w obrębie całego organizmu. Są nimi najczęściej:

 • patologiczne zmiany w uzębieniu – starcie szkliwa, pęknięcia, ubytki klinowe i stany zapalne jamy ustnej,
 • zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych – trzaski, przeskakiwanie, zaburzenia ruchomości,
 • dolegliwości bólowe w obrębie mięśni żucia,
 • stany zapalne stawów skroniowo-żuchwowych,
 • przewlekłe bóle głowy, karku, pleców, oczodołów, uszu, obręczy barkowej i biodrowej,
 • szumy uszne i zaburzenia słuchu,
 • zaburzenia równowagi,
 • zmiana kształtu twarzy,
 • zaburzenia snu, ciągłe uczucie zmęczenia.

Gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy mogące świadczyć o bruksizmie, należy od razu rozpocząć leczenie.

bruksizm warszawa

Autoterapia w leczeniu bruksizmu

Istotnym elementem postępowania fizjoterapeutycznego jest samodzielna autoterapia w domu. Szczególny nacisk kładziemy na edukację pacjentów i kształtowanie prawidłowych nawyków. Działania obejmują:

 • kontrolę pracy żuchwy podczas wykonywania codziennych czynności,
 • regularnie wykonywane ćwiczenia i masaż,
 • naukę wychwytywania nieprawidłowych wzorców ruchowych i świadomą kontrolę napięcia mięśniowego,
 • relaksację aparatu żucia poprzez umiejętność rozluźniania mięśni.

Rozpocznij leczenie bruksizmu w The Pain Clinic. Oferujemy kompleksową fizjoterapię prowadzoną przez doświadczonych specjalistów. Szybkie podjęcie terapii uchroni Cię od problemu zgrzytania zębami.

Rezerwacja wizyty online