ból żuchwy
leczenie bólu szczęki
Wielu pacjentów, którzy trafiają do naszego gabinetu, skarży się na przewlekły ból żuchwy podczas mówienia, jedzenia czy szerokiego otwierania ust. Bardzo często dolegliwościom towarzyszą również trzaski stawowe, ograniczenia ruchomości oraz bóle odcinka szyjnego. Objawy te mogą wskazywać na zespół zaburzeń czynnościowych stawu skroniowo-żuchwowego. By zapobiec pogłębianiu się schorzenia, konieczne jest wdrożenie diagnostyki i odpowiedniego leczenia.
Fizjoterapeuci z The Pain Clinic specjalizują się w leczeniu dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych. Kompleksowa diagnostyka przeprowadzana przez doświadczonych specjalistów pozwala na przywrócenie prawidłowej, fizjologicznej ruchomości i pozbycie się bólu szczęki.
Staw skroniowo-żuchwowy
Staw skroniowo-żuchwowy jest parzystym stawem łączącym kość skroniową z żuchwą. Pomiędzy punktami styku znajduje się krążek stawowy – pełni rolę amortyzatora i odpowiada za płynne ruchy zawiasowe, ślizgowe oraz boczne. SSŻ otoczony jest przez liczne mięśnie, więzadła i naczynia krwionośne, które stabilizują strukturę i uczestniczą w szeregu funkcji, takich jak mówienie, jedzenie czy połykanie. Poprzez powiązania anatomiczne, funkcjonalne oraz nerwowo-naczyniowe staw związany jest także z kręgosłupem szyjnym. To z pewnością jedna z najbardziej złożonych struktur ludzkiego ciała. Wszelkie dolegliwości w jego obrębie mogą manifestować się zaburzeniami sąsiadujących struktur.
Objawy dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych
Do najczęstszych symptomów dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego należą:
- ból żuchwy po jednej lub obydwóch stronach, promieniujący do ucha, skroni, tylnej części szyi. Pacjenci opisują go jako kłujący, piekący lub pulsujący o zmiennej intensywności,
- wrażliwość palpacyjna w okolicach uszu,
- ograniczenie ruchów żuchwą (podczas mówienia, jedzenia lub szerokiego otwierania ust),
- dźwięki stawowe podczas ruchów – klikanie, trzaskanie,
- asymetria toru żuchwy – zbaczanie żuchwy w prawo lub w lewo podczas ruchu.
Zdarzają się także objawy, które ciężko połączyć z dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych:
- bóle głowy – w okolicach skroni, czoła, potylicy,
- szumy uszne lub uczucie przepełnionego ucha,
- zaburzenia połykania – odczucie ciała obcego w gardle, przewlekła chrypka,
- zaburzenia widzenia i dyskomfort w okolicy oczu,
- bóle zdrowych zębów.
Ból żuchwy – skąd się bierze?
Przyczyny bólu żuchwy mogą wynikać z wielu czynników, które często nakładają się na siebie. Jednym z nich są braki w uzębieniu, mające duży wpływ na zmianę warunków okluzyjnych, co w efekcie przekłada się na zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Do dysfunkcji dochodzi także na skutek urazów głowy lub kręgosłupa (np. po wypadku samochodowym). Silne uderzenie w żuchwę może spowodować przemieszczenie krążka stawowego po jednej lub po obu stronach. Kolejną przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe na poziomie stawu – często współtowarzyszą chorobom takim jak RZS, dna moczanowa czy stwardnienie rozsiane. Jednak najczęstszym czynnikiem powodującym ból żuchwy, z którym spotykamy się w codziennej pracy jest przewlekły stres. Dochodzi wówczas do wzmożonego napięcia okolicznych mięśni – szczególnie żwacza i mięśnia skroniowego. W wyniku takich mechanizmów pojawia się przeciążenie stawu oraz inne dolegliwości, takie jak: bóle odcinka szyjnego, bóle głowy, zębów czy szumy uszne.
Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych w The Pain Clinic
Schemat postępowania przy badaniu pacjenta opiera się na kilku podstawowych elementach. Rozpoczyna się od dokładnego wywiadu, a następnie ma miejsce ocena funkcjonalna w postaci badania palpacyjnego mięśni i stawów. Na tej podstawie specjalista poznaje stopień bolesności, napięcia oraz ograniczenia ruchomości. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie dodatkowych badań (zdjęć RTG zarówno stawów, jak i całego uzębienia) oraz konsultacja stomatologiczna.
Celem terapii układu ruchowego narządu żucia jest przede wszystkim:
- normalizacja napięcia mięśniowego,
- regulacja toru ruchu żuchwy,
- redukcja bólu mięśni żucia,
- poprawa koordynacji nerwowo-mięśniowej,
- edukacja pacjenta w zakresie profilaktyki i autoterapii.
W naszej pracy fizjoterapeutycznej wykorzystujemy różnorodne manualne techniki wewnątrzustne i zewnątrzustne, w skład których wchodzą:
- terapia punktów spustowych,
- mobilizacja stawów,
- rozluźnianie powięziowe,
- ćwiczenia rozciągające.
Stawy skroniowo-żuchwowe nie mogą być leczone w sposób izolowany od reszty organizmu. Dlatego proces terapii w The Pain Clinic uwzględnia wielopłaszczyznowe działanie nie tylko na struktury bezpośrednio związane z narządem żucia i stawami skroniowo-żuchwowymi, ale również na okoliczne tkanki w obrębie czaszkowo-szyjnym, mające z nim połączenie poprzez układ-mięśniowo powięziowy.
Rehabilitacja stawu skroniowo-żuchwowego to nie tylko praca w gabinecie, ale także samodzielne ćwiczenia w domu (tzw. autoterapia). Mają one za zadanie poprawiać ruchomość i elastyczność tkanek miękkich. Istotna jest także nauka samokontroli pracy żuchwy podczas wykonywania czynności dnia codziennego, tak by nie dopuszczać do jej przeciążeń i świadomie kontrolować napięcie mięśni narządu żucia – szczególnie podczas stresujących sytuacji.
Bagatelizowanie objawów związanych z dysfunkcją stawów skroniowo żuchwowych może prowadzić do poważnych problemów w naszym organizmie, dlatego jeśli cierpisz z powodu dolegliwości bólowych w obrębie żuchwy, którym towarzyszą bóle odcinka szyjnego, głowy czy też inne objawy, zapraszamy do odbycia konsultacji w naszym gabinecie. Doświadczony zespół dzięki swojej specjalistycznej wiedzy pomoże uwolnić się od problemów stawów skroniowo- żuchwowych.