ból żuchwy a rehabilitacja ssż

Ból żuchwy a rehabilitacja SSŻ. Sprawdź, dlaczego warto

Stawy skroniowo-żuchwowe należą do najczęściej używanych struktur w naszym organizmie. Ich nieprawidłowa praca wywołuje szereg niekorzystnych objawów, takich jak trudności w przeżuwaniu pokarmów czy bóle żuchwy i głowy. Najskuteczniejszą formą leczenia zachowawczego zaburzeń czynnościowych narządu żucia jest fizjoterapia, dlatego by odnaleźć i zlikwidować przyczynę, warto podjąć odpowiednią terapię w gabinecie fizjoterapeuty. Dowiedz się, jakie korzyści możesz osiągnąć dzięki rehabilitacji SSŻ!

Skąd się bierze ból stawu skroniowo-żuchwowego?

Ból stawu skroniowo żuchwowego może wynikać z wielu różnych przyczyn, które często wzajemnie się na siebie nakładają. Zaburzenia w dużej mierze są konsekwencją przewlekłego stresu. Dochodzi wówczas do wzmożonego napięcia okolicznych struktur – szczególnie mięśnia żwacza i mięśnia skroniowego. Powszechną dolegliwością, która w istotny sposób wpływa na staw skroniowo-żuchwowy jest nawykowe zgrzytanie zębami zwane bruksizmem. Pacjenci skarżą się na ból żuchwy odczuwany po nocy oraz ścieranie szkliwa. Dysfunkcje SSŻ mogą być także konsekwencją wad zgryzu oraz braków w uzębieniu. Już nawet ubytek jednego zęba zmienia warunki okluzyjne w jamie ustnej, powodując zaburzenia mechaniki stawu. Urazy to kolejne z następstw, które mają negatywny wpływ na mechanikę głowy i stan napięcia mięśni, dlatego przed przystąpieniem do terapii fizjoterapeuta z pewnością zada pytanie, czy w przeszłości pacjent nie doświadczył wypadku. Nieprawidłowe działanie stawów wiąże się również z niekorzystnymi codziennymi nawykami (nadmierne żucie gumy czy obgryzanie paznokci).

Na czym polega rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych?

Celem rehabilitacji stawów skroniowo-żuchwowych jest odnalezienie i zniwelowanie przyczyny, która doprowadziła do danej dysfunkcji. Fizjoterapia stomatologiczna skupia się na zmniejszeniu napięcia mięśniowego stawu, ale również okolic szyi, karku i kręgosłupa. Ma za zadanie przywrócić prawidłowe funkcjonowania jego poszczególnych struktur. Fizjoterapeuci wykorzystują do tego szereg skutecznych metod, między innymi:

  • rozluźnianie mięśniowo-powięziowe,
  • suche igłowanie,
  • elementy terapii manualnej,
  • mobilizację tkanek miękkich na zewnątrz i wewnątrz jamy ustnej,
  • terapię punktów spustowych.

Fizjoterapia jako skuteczna metoda leczenia dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych

Regularnie prowadzona kompleksowa terapia wykonywana przez doświadczonego specjalistę pozwala zwalczyć większość problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym, między innymi:

  • zwiększyć ruchomość i mobilność stawów,
  • zlikwidować dolegliwości bólowe,
  • zwalczać bruksizm,
  • poprawić ukrwienie i mikrokrążenie,
  • wyeliminować wtórne objawy i powikłania wynikające z leczenia stomatologicznego,
  • aktywizować mięśnie, więzadła i powięzi,
  • zredukować objawy zmęczenia.

Pacjenci często już po pierwszej terapii odczuwają ulgę – napięcie w obrębie twarzy znika, bóle głowy stają się mniej dokuczliwe, a otwieranie ust nie powoduje już dyskomfortu. U każdego przyczyny zaburzeń mogą być różne. Zawsze niezwykle istotne jest indywidualne podejście. Nie tylko w przypadku rehabilitacji SSŻ, ale także np. diagnozowania zespołu cieśni nadgarstka.

Jeśli zmagasz się z bólem żuchwy i szczęki, zgrzytasz zębami lub zauważyłeś ich ścieranie, zapraszamy Cię na konsultację do The Pain Clinic. Fizjoterapia stawów skroniowo-żuchwowych w naszym gabinecie przyniosła ulgę wielu pacjentom. Zapraszamy!

PODZIEL SIĘ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn

Rezerwacja wizyty

Wybierz typ wizyty:
Wybierz specjalistę:
Wybierz termin:*
Imię i nazwisko:*
Adres e-mail:*
Numer telefonu:*