Ból łokcia
Bolesność łokcia
Kontuzje stawu łokciowego i otaczających go struktur należą do najbardziej dokuczliwych urazów w obrębie aparatu ruchu. Bardzo często zmuszają do zaprzestania wykonywania codziennych aktywności. Nie warto więc bagatelizować objawów i zwlekać z wizytą u specjalisty. Ważne jest jak najszybsze poddanie się odpowiedniej diagnostyce i rehabilitacji.
Specjaliści The Pain Clinic, bazując na wiedzy i doświadczeniu, koncentrują się na postawieniu właściwego rozpoznania. Tym samym skutecznie leczą odczuwane objawy dysfunkcji stawu łokciowego. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.
Objawy bólu łokcia
Ból stawu łokciowego może być spowodowany różnymi czynnikami, dlatego objawy mają różne nasilenie, lokalizację i charakter. Dolegliwości pojawiają się nagle lub narastają stopniowo. Ból łokcia przybiera różne cechy – jest tępy, kłujący, ostry lub promieniujący. Pacjenci zgłaszają nieprzyjemne uczucie pieczenia lub ból w okolicy nadkłykcia bocznego i przyśrodkowego kości ramiennej, który promieniuje w dół przedramienia, a czasem sięga nawet okolic barku. Często towarzyszy mu ograniczenie ruchomości stawu: problem ze zgięciem i wyprostem, rotacją wewnętrzną i zewnętrzną. Z czasem trudności pojawiają się podczas wykonywania prostych czynności dnia codziennego. W badaniu fizykalnym obserwujemy wzmożone napięcie mięśni oraz osłabienie siły mięśniowej.
Jakie mogą być przyczyny bólu łokcia?
Staw łokciowy odgrywa kluczową rolę w ruchomości kończyny górnej. Jest złożoną strukturą pod względem budowy jak i funkcji, którą pełni. Łokieć to staw zawiasowo-obrotowy posiadający dwie osie ruchu, który łączy ramię z przedramieniem. Dzięki niemu możemy pracować przy komputerze wykonywać różne ruchy skrętne, podnosić ciężkie przedmioty oraz uprawiać sporty. Podstawowe przyczyny dolegliwości bólowych w obrębie łokcia obejmują: zmiany pourazowe, przeciążeniowe lub zapalne. Do pierwszej grupy możemy zaliczyć m.in. złamania, skręcenia i zwichnięcia łokcia. Najczęstsze nieurazowe źródła bólu to:
- Łokieć tenisisty – charakteryzuje się zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Główną przyczyną schorzenia są zmiany degeneracyjno-napięciowe w obrębie ścięgien, wynikające z długotrwałego przeciążania mięśni odpowiedzialnych za ruchy nadgarstka oraz palców. Kontuzja najczęściej dotyczy osób pracujących manualnie – pracowników biurowych, krawcowych, fryzjerów czy osób wykonujących prace fizyczne. Najpowszechniej zgłaszanym objawem jest ból po zewnętrznej stronie łokcia, który promieniuje wzdłuż przedramienia do dłoni. Silne dolegliwości mogą powodować najprostsze czynności takie jak naciskanie klamki od drzwi, obracanie, czy zaciśnięcie dłoni w pięść.
- Łokieć golfisty – schorzenie dotyczy przyczepu ścięgien: głównie mięśnia nawrotnego obłego oraz zginacza nadgarstka, powstaje na zasadzie podobnego mechanizmu, jak łokieć tenisisty. Dotyczy osób, które przeciążają ścięgna zginaczy nadgarstka oraz wykonują wielokrotne powtarzane ruchy obrotowe przedramienia. W badaniu klinicznym występuje tkliwość palpacyjna, bolesność przy oporowym zgięciu nadgarstka oraz pronacji (odwracaniu przedramienia).
- Zespół rowka nerwu łokciowego – to zbiór objawów neurologicznych wywołanych uciśnięciem nerwu łokciowego. Kontuzja charakteryzuje się zaburzeniami czucia i ruchu w obszarze łokcia. Nieleczone może prowadzić do uszkodzeń nerwów i poważnych zaburzeń czuciowo-ruchowych kończyny górnej.
- Zapalenie kaletki łokciowej – jest stanem zapalnym jednej lub więcej kaletek maziowych. Schorzenie powoduje dotkliwy ból łokcia, a także obrzęk stawu. Objawy nasilają się podczas ruchów kończyny.
- Zmiany zwyrodnieniowe stawu łokciowego – zmiany o charakterze degeneracyjnym stawu i otaczających go tkanek. Towarzyszący zmianom ból łokcia przybiera różne nasilenie.
- Bóle rzutowane – bywa, że przewlekłą przyczyną bólu łokcia może być miejsce odległe, jak np. przeciwległy bark, który wcześniej uległ kontuzji. Dochodzi wówczas do zmian biomechaniki pracy tego barku, klatki piersiowej, a następnie całej kończyny górnej. Częstą przyczyną bólu łokcia jest również dyskopatia na poziomie odcinka szyjnego. Typowym jej objawem jest ostry i przewlekły ból, który po dłuższym czasie może prowadzić do zaników mięśniowych.
Leczenie bólu łokcia w The Pain Clinic
Diagnostyka bólu łokcia opiera się przede wszystkim na badaniu klinicznym. Bardzo pomocne jest również badanie ultrasonograficzne (USG), które pozwala potwierdzić rozpoznanie i w niektórych przypadkach wskazać dokładną przyczynę choroby. Przy podejrzeniu neuropatii wykonujemy badanie elektrofizjologiczne. W czasie konsultacji staramy się postawić właściwą diagnozę, aby zapewnić skuteczną terapię. Na miejscu nasi pacjenci mają możliwość poddania się specjalistycznym zabiegom miniinwazayjnym, które niwelują dolegliwości bólowe. Należą do nich m.in:
- hydrodekompresja,
- kriolezja,
- iniekcje specjalistyczne.
Wiemy, jak ważną rolę w leczeniu bólu łokcia pełni fizjoterapia. Rehabilitacja bólu łokcia w The Pain Clinic zawsze dostosowywana jest do danego pacjenta. Jej celem jest przyśpieszenie regeneracji i odbudowy struktur stawu łokciowego m.in. poprzez niwelowanie stanów zapalnych, zwiększenie siły mięśniowej oraz poprawę zakresu ruchomości. Fizjoterapia łokcia opiera się na stosowaniu różnego rodzaju metod: terapii manualnej, masażu, mobilizacji nerwów, suchego igłowania, ćwiczeń stabilizacyjnych i wielu innych.
Ile kosztuje leczenie bólu łokcia w The Pain Clinic?
Koszt leczenia bólu łokcia uzależniony jest od rodzaju zastosowanej terapii. Konsultacja lekarska z użyciem USG to koszt ok. 300 zł. Rehabilitacja ortopedyczna wynosi 170 zł. Szczegółowe informacje znajdziesz w cenniku.
Zgłoś się do The Pain Clinic w Warszawie i uzyskaj pomoc w leczeniu bólu łokcia
Występujące problemy w obrębie stawu łokciowego powinny skłonić nas do jak najszybszego podjęcia leczenia. Dokładna diagnoza lekarska, a następnie odpowiednio dobrana rehabilitacja to najprostszy sposób na odzyskanie pełnej sprawności. Jeśli więc odczuwasz ból łokcia, zauważyłeś, że wykonywanie codziennych czynności staje się wyzwaniem, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci przejść przez proces diagnostyczny i dobrać najlepszą terapię dostosowaną do Twoich potrzeb.