Ból kręgosłupa
Leczenie bólu kręgosłupa
Ból kręgosłupa to jedno z najczęstszych schorzeń, które dotyka wiele osób niezależnie od płci i wieku. Dolegliwości mogą być źródłem trwałego ograniczenia codziennej aktywności i wpływają negatywnie na jakość życia. Bez znaczenia jest, czy ból pojawił się nagle, czy ma formę przewlekłą. Taki stan zawsze wymaga wdrożenia odpowiedniej diagnostyki i leczenia. W wielu przypadkach po konsultacji z ortopedą pacjenci kierowani są na rehabilitację, która skutecznie zmniejsza dolegliwości bólowe oraz zapobiega nasileniu objawów.
Dlaczego warto odwiedzić The Pain Clinic w Warszawie?
Doskwiera Ci ból kręgosłupa? Nie czekaj aż stanie się nie do zniesienia – konsultacja ze specjalistą to sposób na trafną diagnozę oraz dokładne ukierunkowanie terapii. Zapraszamy do skorzystania z usług The Pain Clinic, gdzie leczeniem bólu kręgosłupa zajmują się doświadczeni lekarze i fizjoterapeuci.
W The Pain Clinic pomagamy pacjentom zapomnieć o przykrych dolegliwościach. Przeprowadzamy kompleksowe leczenie zespołów bólowych kręgosłupa pod okiem wykwalifikowanego zespołu specjalistów. Nasze podejście charakteryzuje się holistycznym ujęciem problemu – szukamy przyczyny, a nie tylko możliwości zniwelowania objawów.
Budowa kręgosłupa
Kręgosłup jest odpowiedzialny za wiele funkcji psychoruchowych – utrzymuje ciężar człowieka w równowadze, ochrania rdzeń kręgowy i korzenie nerwowe, a także łagodzi wstrząsy. Składa się z 33-34 kręgów połączonych ze sobą stawami. Między trzonami kręgów znajdują się krążki międzykręgowe (potocznie zwane dyskami). Zbudowane są z jądra miażdżystego o galaretowatej strukturze oraz otaczającego go pierścienia włóknistego. Dzięki swojej sprężystości dyski pełnią rolę amortyzującą oraz wspomagającą ruch. Ponadto krążki stanowią mocne połączenia z całym kręgosłupem strukturami więzadłowymi.
Czynniki ryzyka bólu kręgosłupa
Ból kręgosłupa może umiejscawiać się w różnych obszarach – najczęściej pacjenci doświadczają go w okolicy lędźwiowej oraz w odcinku szyjnym. Dolegliwości bardzo często promieniują do bioder, łopatek czy mięśni karku. Istnieje wiele negatywnych czynników zewnętrznych oraz nawyków, przez które nasz kręgosłup nie jest w stanie odgrywać w pełni swojej roli. Najczęściej do zespołów bólowych kręgosłupa dochodzi na skutek niedostatecznej aktywności i siedzącego trybu życia. Wiele osób większość dnia ze względu na pracę spędza w wymuszonej pozycji przed komputerem. Powoduje to długotrwałe napięcie struktur oraz wolniejsze odprowadzanie toksyn i produktów przemiany materii, które przyczyniają się do zmiany środowiska chemicznego w tkankach. Stąd niedaleko do zmian degeneracyjnych i postępujących zniszczeń ciała. Ciężka praca fizyczna może wywoływać uprzykrzające życie dolegliwości bólowe. Najczęstszym popełnianym błędem jest podnoszenie ciężkich przedmiotów w niewłaściwy sposób. Nadmierne przeciążenia struktur w efekcie prowadzą do rozwoju zmian zwyrodnieniowych krążków międzykręgowych i przemieszczania się masy jądra miażdżystego w stronę kanału kręgowego. Dochodzi wówczas do ucisku struktur nerwowych, które są bezpośrednią przyczyną dolegliwości bólowych. Oprócz tego podłożem prowadzącym do patologii kręgosłupa są:
- nadmierna masa ciała,
- stany pourazowe – wypadki komunikacyjne, złamania kręgów,
- stany chorobowe – osteoporoza,
- przewlekły stres – negatywnie wpływa na napięcie mięśni, co w rezultacie przyczynia się do występowania dolegliwości.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być bezpośrednim źródłem dolegliwości. Ból najczęściej pochodzi z:
- podrażnień dużych korzeni nerwowych,
- podrażnień mniejszych nerwów unerwiających kręgosłup,
- zmian napięciowych mięśni,
- uszkodzeń kości, stawów, więzadeł i przestrzeni międzykręgowych, w których znajduje się krążek międzykręgowy (dysk).
Diagnostyka bólu kręgosłupa
Diagnostyka bólu kręgosłupa oparta jest przede wszystkim na analizie objawów zgłaszanych przez pacjenta oraz obserwacji projekcji bólu. W celu zlokalizowania struktur będących źródłem dolegliwości specjalista wykonuje proste testy funkcjonalne, które pomagają ustalić pośrednią, bądź bezpośrednią przyczynę problemu oraz sprawdzić, jak ból wpływa na zakresy ruchów w stawach. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie dodatkowych badań obrazowych – RTG lub rezonansu magnetycznego. Na podstawie tych składowych lekarz lub fizjoterapeuta zaproponuje najlepszą metodę leczenia.
Rehabilitacja kręgosłupa w The Pain Clinic
Nasze doświadczenie terapeutyczne pokazuje, że nieleczony ból kręgosłupa z czasem przechodzi w zmiany przewlekłe oraz wpływa na powstawanie wielu patologii w obrębie narządu ruchu. Wdrożenie profesjonalnej fizjoterapii opartej na skutecznych metodach pozwala skutecznie ograniczyć bądź całkowicie pozbyć się dolegliwości.
W The Pain Clinic rehabilitacja kręgosłupa dostosowana jest zawsze do rodzaju problemu, zakresu zmian oraz indywidualnych potrzeb pacjentów. Nasz zespół fizjoterapeutów posługuje się w swojej pracy wieloma bezpiecznymi skutecznymi technikami. Należą do nich m.in. terapia manualna, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, manipulacja krótkodźwigniowa, stabilizacja centralna oraz terapia punktów spustowych. Dużą uwagę poświęcamy ćwiczeniom indywidualnym, które mają za zadanie wzmocnić mięśnie w obrębie kręgosłupa oraz poprawić zakres ruchomości. Istotny nacisk kładziemy także na profilaktykę – uczymy pacjenta prawidłowego siedzenia przed komputerem i bezpiecznego dźwigania przedmiotów, by eliminować ryzyko wystąpienia kontuzji i przeciążeń w przyszłości.